Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
22/02/2017 - 14:40

Wiceprezydent Piech już to klepnął. W Nowym Sączu będą elektryczne autobusy

Mieszkańcy Nowego Sącza od przyszłego roku będą jeździć elektrycznymi autobusami. Wiceprezydent Wojciech Piech podpisał w ministerstwie rozwoju i finansów specjalne porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności. Pojazdy będą czerpać prąd ze specjalnej stacji elektrycznego doładowania, która pojawi się w mieście.

Nowy Sącz znalazł się wśród czterdziestu polskich miast, które postawiły na rozwój elektromobilności. W tej prawie polskie samorządy podpisały już porozumienie w ministerstwie rozwoju i finansów, sygnowane w imieniu władz miasta przez wiceprezydenta Wojciecha Piecha. Na ulice Nowego Sącza elektryczne autobusy mają wyjechać już w  przyszłym roku.

Przeczytaj też Gowin chce w Newagu produkować elektryczne autobusy?

- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zamierza kupić w najpóźniej w 2018 r., autobusy zeroemisyjne, elektryczne, co wpisuje się w przyjęty dzisiaj program E-Bus. Zakupowi autobusów elektrycznych towarzyszyć będzie budowa infrastruktury doładowującej, czyli tzw. pantografów - mówi Wojciech Piech. - Dzięki podpisaniu listu intencyjnego Nowy Sącz staje się miastem pierwszego wyboru dla rządowych instytucji zarządzających projektami z obszaru elektromobilności oraz w zakresie dostępu do najnowszej wiedzy i technologii - dodaje Piech.

Podczas podpisywania w ministerstwie rozwoju i finansów porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności szef resortu Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska stoi u progu rewolucji transportowej. W opinii Morawieckiego nasz kraj ma szanse by stać się liderem i pionierem w tej branży.

 - Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki.  

Przeczytaj też Po Nowym Sączu jeździ elektryczny Solaris. Zwiastun nowych autobusów? 

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił natomiast, że zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki to obok reindustrializacji jeden z podstawowych filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział przyjęcie przez rząd programu rozwoju elektromobilności, a o sposobach finansowania Planu Rozwoju Elektromobilności mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

(ami), źródło, fot. nowysacz.pl

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Jeden człowiek własnymi rękami zbudował kamienny most. Ta historia ze Znamirowic nad Jeziorem Rożnowskim, mogłaby się stać kanwą dramatu. Słyszeliście o tej historii? Obejrzyjcie nasz reportaż:


Dziękujemy za przesłanie błędu