Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
25/03/2019 - 00:00

W Wielkiej Brytanii przerabiają uszkodzone winogrona na gin

Europa marnuje z roku na rok coraz więcej żywności. Badania wskazują, iż do kosza trafia ponad 17 milionów ton świeżych owoców i warzyw rocznie. Ale niestety problem ten dotyczy także pozostałych artykułów żywnościowych. W poszczególnych krajach wprowadzone są więc różne regulacje oraz rozwiązania, które mają ten problem ograniczyć.

Firmy na całym świecie zainwestowały w ciągu ostatnich pięciu lat około 18,2 miliardów dolarów w branżę zamiany odpadów na energię, jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance. Waste Management, największy w Ameryce Północnej przewoźnik odpadów kupił udziały w ośmiu firmach opracowujących systemy pozyskiwania energii, paliwa i chemikaliów z odpadków. W Brazylii miasta budują piece do spalania śmieci, gdzie w procesie spalania pozyskuje się energię.

Oryginalny sposób walki z marnotrawieniem winogron wprowadzony został w Wielkiej Brytanii. Każdego roku dostawca owoców, firma Richard Hochfeld Ltd z siedzibą w Kent, traci w procesie pakowania równowartość 1,4 miliona kobiałek winogron stołowych. Dzieje się tak m.in. na skutek uszkodzeń owoców w czasie transportu. Zdarza się też, że winogrona nie spełniają wymogów dotyczących wielkości czy kształtu – takie owoce również nie trafiają do sprzedaży, choć nadają się do spożycia.

Dzięki wspólnym wysiłkom na rzecz rozwiązania problemu marnotrawienia żywności, dostawca połączył swoje siły z producentem alkoholi West Sussex Foxhole Spirits oraz siecią Tesco. Jeden z głównych brytyjskich dostawców owoców i producent alkoholi rzemieślniczych wymyślili unikalny sposób recyklingu nadwyżek winogron stołowych - przekształcając je w wysokiej jakości gin. Alkohol o nazwie HYKE ma trafić do sprzedaży w 300 wybranych sklepach Tesco, już w marcu tego roku.

Odpady można również przekształcić w energię. Takie rozwiązania – poza walką z marnotrawieniem żywności -mogą służyć obniżeniu kosztów. Przykładem takiego rozwiązania może być pomysł największych brytyjskich sieci supermarketów, między innymi Wal-Mart Stores, które przekazują elektrowniom głowy ryb, mięso, tłuszcz ze smażenia kurczaków i inne odpady żywnościowe, żeby obniżyć opłaty za usuwanie śmieci (koszty wywożenia śmieci na wysypiska).

Generalnie – dane dotyczące marnotrawienia żywności są zatrważające. Szacuje się, że gospodarstwa domowe w krajach Unii Europejskiej wytwarzają rocznie na jedną osobę 35,3 kg odpadów w postaci świeżych owoców i warzyw. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa szacuje, że około jedna trzecia produkowanej na świecie żywności dla ludzi jest tracona lub marnowana. Rocznie tylko na terenie Unii Europejskiej marnuje się ok. 88 milionów ton żywności. Związane z tym koszty szacuje się na 143 miliardy euro.

A to wszystko dzieje się gdy 870 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a dwa miliardy jest niedożywionych. (Anna Surała)







Dziękujemy za przesłanie błędu