Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
02/12/2017 - 06:55

W te miejsca Nowego Sącza jeszcze nikt nie dotarł. Orange buduje sieć ultra szybkiego internetu

Internet tylko w komputerze to już przeszłość. Dziś każdy chce go mieć także w smartfonie, tablecie i telewizorze. Ma być szybki i nie lagować. Ale na mapie Nowego Sącza ciągle są białe internetowe plamy. Teraz mają zniknąć, bo światłowodową sieć za grube miliony zarzuca na miasto firma Orange Polska.

Z Kamilem Kanią, menedżerem sprzedaży i inwestycji w firmie Orange w Nowym Sączu rozmawia Jagienka Michalik

Szybkiego internetu potrzebują dziś wszyscy jak powietrza. Ale w Nowym Sączu wśród mieszkańców niektórych osiedli słychać narzekania, że internet laguje.

O tym, jak użytkownik odczuwa działanie internetu, decydują dwa czynniki - prędkość odbierania informacji i ich wysyłania. Odpowiada za to przede wszystkim infrastruktura, jaką dysponują operatorzy. Może to być droga radiowa, sieć telefoniczna, koncentryczna lub światłowodowa. Wyróżnikiem dzisiejszych czasów jest dostarczanie internetu za pomocą najbardziej zaawansowanego medium, jakim jest światłowód, który sprawia, że te dwa parametry prędkości są bardzo efektywne. Możliwości prędkości tak naprawdę są ograniczone tylko ofertą albo wyobraźnią operatorów.

Ta wyobraźnia musi być coraz większa, bo przeciętnemu Kowalskiemu dawno już przestał wystarczać internet tylko w komputerze czy laptopie. Do sieci chce mieć podłączony smartfon, tablet, telewizor…

Tak, ale to ekrany, które potrzebują bardzo dużego przesyłu, ponieważ pliki wideo są wysokiej jakości. Przy czym ta mnogość urządzeń i zapotrzebowanie na transfer powoduje, że jeśli przesył jest niskiej wartości, pojawiają się opóźnienia, lagowanie i zacinanie. Mamy coraz więcej fanów gier w sieci, a tu potrzeba błyskawicznej wymiany informacji w maksymalnie krótkim czasie. Za to odpowiada tak zwany ping, jego wartość w dużej mierze zależy od możliwości infrastruktury.

I to może doprowadzać do szału, zwłaszcza, kiedy oglądamy w internecie film, albo potrzebujemy szybkiego dostępu do informacji. W Nowym Sączu ciągle mamy białe, internetowe plany. Bardzo odstajemy pod tym względem od innych polskich miast?

W wysokiej zabudowie, czyli w blokach na sądeckich osiedlach, mamy różnych operatorów świadczących usługi internetowe i tam na pewno od średniej krajowej nie odstajemy. Dużo gorzej jest natomiast w domach jednorodzinnych, gdzie mamy do czynienia z dużym niedosytem internetu. Nie spotkałem się z operatorem, który świadczyłby tam internet drogą światłowodową. Duże potrzeby również mają firmy prowadzące swoje działalności na terenie miasta, mamy głosy że dziś do rozwoju potrzebują lepszego transferu.

Teraz powoli się to zmienia, bo Orange za grube miliony zarzuca światłowodową sieć na Nowy Sącz. To potężne przedsięwzięcie. Jaką inwestycyjną marszrutę wyznaczyła sobie firma? 

W tym roku kładziemy sieć światłowodową tam, gdzie jest wysoka zabudowa, czyli w  blokach. Zaczynamy od tych części miasta, ponieważ tam są największe skupiska klientów i tam jest też najwięcej jest tych, którzy potrzebują alternatywy, chcą mieć wybór oferty. Całość inwestycji finansujemy ze środków własnych, zatrudniając lokalnych wykonawców.

Jak wielką sieć zarzuci Orange w naszym mieście?

Do końca tego roku planujemy mieć w zasięgu koło 13 tysięcy gospodarstw domowych, czyli blisko 430 budynków, co powoli finalizujemy. Duża część miasta ze światłowodu już może korzystać, a to oznacza, prędkości 300 megabitów na sekundę i do tego telewizję znakomitej jakości 4K. Tak jest już na osiedlu Barskim, Gorzków, w blokach przy ulicy Lwowskiej i 29 listopada. W tym roku stawiamy pierwsze kroki w domach jednorodzinnych (150 domów jest już gotowych), a w następnym to już będzie prawdziwa ekspansja budowy sieci światłowodowych w miejscach gdzie są największe potrzeby. Plan jest taki, aby do końca 2019 roku umożliwić każdemu mieszkańcowi korzystanie z szybkiego internetu od Orange.

Każdy internauta marzy o 300 megabitach na sekundę. Ludzie do was dzwonią i pytają: kiedy u nas położycie światłowody?

Tak pytają, o to, bo widzą, że coś się dzieje w mieście i pytają też, kiedy dotrzemy do nich z inwestycją. Mamy też specjalną stronę - oferty.orange.pl internet, gdzie można zgłosić swój adres. Jeśli zbierze się większa grupa osób, do dla nas wskazówka, w która stronę powinniśmy poprowadzić inwestycje. Trzy miesiące temu jeden z mieszkańców przyniósł nam całą listę nazwisk ludzi jednego z osiedli domów jednorodzinnych, którzy szybko chcieliby się podłączyć do sieci światłowodowej. Dziś finalizujemy budowę sieci dla tej grupy klientów.  Zachęcamy też do kontaktu z firmą Orange za pośrednictwem naszych salonów sprzedaży. Jest ich pięć w różnych częściach Nowego Sącza. Tam można zapytać o plan budowy oraz zadeklarowac chęć korzystania z sieci.

Jeśli ktoś decyduje się na określoną usługę, kluczowa dla podjęcia decyzji jest cena. Orange daje dobrą cenę?

Cena jest istotna ale nie kluczowa. Dziś klient oczekuje jakości, kompleksowego rozwiązania, oszczędności czasu w kontakcie dostawcą usługi, elastyczności w dopasowaniu się do potrzeb. Jesteśmy operatorem, który ma super szerokie portfolio swoich usług. To telefon komórkowy, internet domowy, telewizja, telefon stacjonarny, nawet oferta bankowa i energetyczna. Do tego router wifi, dekoder renomowanej firmy w jakości 4K i możliwością nagrywania trzech kanałów równocześnie.

Sprzęt jest przez nas cały czas serwisowany i wymieniany na nowy w razie uszkodzenia. Współpracujemy z największą platformą telewizyjną w Polsce, bez trudu przygotujemy pakiet gdzie można oglądaną każdy mecz naszej Sandecji. Od paru dni można u nas oglądać najlepsze ligi Europy w jakości 4K oraz mieć dostęp do największej wypożyczalni filmów i seriali na świecie. Coraz modniejsze jest korzystanie z TV za pomocą aplikacji mobilnych, mamy dedykowaną aplikację do naszych pakietów.

Jeśli ktoś zdecyduje się na kumulację usług, będzie taniej, niż w ofertach rozproszonych w różnych miejscach?

Tak i to jest nasza duża przewaga na rynku, bo nie ma drugiego tak kompleksowego operatora, który te wszystkie usługi zamyka w jednej fakturze, w jednym punkcie obsługi i z bardzo dobrym serwisem. W przypadku jakiejkolwiek awarii, nasz serwisant usunie ją wciągu 48 godzin od chwili jej zgłoszenia. Jeśli klient złoży  na przykład pakiet czterech usług, może liczyć na rabaty, które czynią nasze rozwiązanie bezapelacyjnie najbardziej atrakcyjne na rynku cenowo.

Ile kosztuje zainstalowanie światłowodu?

 Instalacja jest bezpłatna, wykonywana przez naszych serwisantów. Od chwili zamówienia usługi, ekipa pojawia się w ciągu dwóch dni. Klient wskazuje przebieg infrastruktury w mieszkaniu, mówi, jak i gdzie ma stanąć ruter, a gdzie dekoder. Całość konfiguruje nasz fachowiec na miejscu.

Czy ci, którzy zdecydowali się już podłączyć do sieci światłowodowej Orange przychodzą do was i mówią - jest super? Teraz mam internet jak brzytwa? 

Przyznają, że po tym jak wcześniej korzystali z tak zwanej infrastruktury miedziowej (kabel telefoniczny) lub radiowej, po podłączeniu do światłowodów odczuli gigantyczny przeskok jakości jeśli chodzi o domowy internet. Chwalą przy tym jego stabilność. Prędkości 300 megabitów na sekundę, mają całą dobę.

I mówią, że skończyło się lagowanie?

Mówią, że nie ma skoków i spadków, tak jak w przypadku sieci radiowych, kiedy większa liczba użytkowników powoduje, że internet staje się wolniejszy. Linia światłowodu biegnie prosto do mieszkania i nie ma tu żadnej hybrydy kablowej np. światłowód do piwnicy a dalej inne okablowanie. Wyposażamy mieszkanie klienta na całym przebiegu w światłowód co pozwoli na lata spać spokojnie nawet przy dużej dynamice rozwoju usług internetowych.

Idą święta. Szybki internet ze światłowodem firmy Orange może być świetnym prezentem na gwiazdkę.

Zachęcamy do takich gwiazdkowych prezentów, tym bardziej, że i nasza firma ma prezent pod choinkę, dla tych, którzy do końca roku zdecydują się na skorzystanie z naszej sieci światłowodowej. To wysokiej jakości smartfon za złotówkę. zapraszam do naszych salonów sprzedaży aby szczegółowo zapoznać się z ofertą oraz planami rozwoju inwestycji. Miasto Nowy Sącz to ważne miejsce na mapie województwa małopolskiego dla nas, dlatego zdecydowaliśmy że jako drugie miasto po Krakowie wejdzie na plan inwestycyjny Orange Polska.

artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu