Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
17/03/2017 - 10:00

W PIT będzie ulga dla kupujących książki?

Czy ci, którzy kupują książki doczekają się podatkowej ulgi? Taką propozycję analizuje resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ulga w rocznym rozliczeniu dla kupujących książki  pozwoliłaby odliczyć od dochodu część wydatków na ich zakup. Mogłoby to być nawet kilkaset złotych rocznie. To propozycja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą - jak donosi dziennik „Rzeczpospolita” - analizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Przeczytaj też Jakie są odliczenia od podatku przed złożeniem rocznego PIT-u? 

Jak szacują pomysłodawcy od dochodu można by odliczyć wydatki na zakup kilkunastu książek rocznie.

Zdaniem ekspertów - pisze dziennik - pomysł jest ciekawy. Budżet nie zostanie obciążony, bo wywołany ulgą wzrost sprzedaży książek może zaowocować wyższymi  wpływami z VAT.

Przeczytaj też Dlaczego tak szybko oddają haracz sądeckiemu fiskusowi?

Jak na razie z przywileju odliczania wydatków na książki korzystają tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy kupują wydawnictwa branżowe.

Warto wiedzieć, że już od 15 marca składanie rocznych PIT-ów zostanie maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć on-line wniosek, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Wedle zapewnień resortu finansów będzie to najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Więcej na ten temat  w artykule PIT 36? PIT 37? Od dziś rozliczenie roczne zrobi za ciebie urząd skarbowy

(ami). fot. A.M