Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
przewiń w dół
Data Publikacji: 
19/06/2017 - 06:10

Ukraińcy ratują finanse sądeckiego ZUS?

Przybywa legalnie pracujących cudzoziemców na Sądecczyźnie. Składki odprowadzane od ich wynagrodzeń coraz szerszym strumieniem płyną do ZUS. Obecnie w placówce zarejestrowanych jest blisko 10 tys. obcokrajowców. Najwięcej jest Ukraińców.

Jeszcze pól roku temu w województwie małopolskim pracowało 27 392 obcokrajowców.  Dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 33 895 cudzoziemców. Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa albo rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o 5 503, co stanowi 20 procent.

Przeczytaj też: Ukrainka Katerena szuka szczęścia w Nowym Sączu: Nasz Zachód jest tutaj

Prawdziwy szturm obcokrajowcy przypuścili też na sądecka palcówkę, wynika ze statystyk.

Ostatnie dane, jakimi dysponujemy pochodzą z końca marca tego roku.  Ilość ubezpieczonych cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w nowosądeckim oddziale ZUS to 9  876. Jeszcze w sierpniu w 2016 roku w naszych statystykach widniało 8 248 obcokrajowców - mówi Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału zakładu.

Przeczytaj też Ukraińcy prowadzą własne biznesy w Nowym Sączu. Odwagi im nie brakuje

W wykazie dominują Ukraińcy. W końcu marca tego roku było ich 8 323. To blisko 400 osób więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.  Przybywa też chętnych do pracy w naszym regionie Mołdawian. W  rejestrach sadeckiego ZUS to 1 070 osób. W ubiegłym roku było ich 815.  Są też Białorusini, Słowacy, Rosjanie i  Rumuni, ale  to znacznie mniej liczne grupy, nie przekraczające 50 osób. 

Ilu cudzoziemców rzeczywiście pracuje na Sądecczyźnie i w całej Małopolsce?  Trudno oszacować, bo jak podkreśla Szaniawska nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych.

- Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”. Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy - tłumaczy rzeczniczka.-  W tej chwili Ukraińcy stanowią już prawie 70 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu.

W całej Polsce cudzoziemców jest coraz więcej. Cztery lata temu (2013) liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w całej Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 330 tysięcy. Najwięcej zgłoszonych w ZUS jest obywateli Ukrainy, których pracuje w Polsce 227 503, na dalszych miejscach są Białorusini (16 040) i Wietnamczycy (6682).

Na takie dane, wpływ mogła mieć również zmiana ustawy o cudzoziemcach z maja 2014 roku, która ułatwiła obcokrajowcom uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce w celu podjęcia pracy i prowadzenia własnej firmy - podkreśla Szaniawska. -  Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zawsze wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Można jednak przypuszczać, że po wprowadzeniu w czerwcu ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy część z nich wyjedzie z Polski żeby podjąć prace w krajach starej Unii - dodaje j rzeczniczka.

(ami) fot. archiwum sadeczanin.info

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy Sądecczyzny
Miesięcznik Sądeczanin styczeń 2018