Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
24/05/2018 - 01:05

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – miniprzewodnik

W Polsce nie brakuje fanów motoryzacyjnych klasyków. Przed wyjazdem w trasę te wyjątkowe samochody wymagają nie tylko pracochłonnej renowacji – należy im się też kompleksowa polisa ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – miniprzewodnik
Rynek samochodów zabytkowych stale się rozwija. W 2015 r. polscy kolekcjonerzy posiadali ok. 50 tysięcy klasyków. Właściciele „oldtimerów”, podobnie jak posiadacze wszystkich innych pojazdów mechanicznych, zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Niestety, niektóre polskie ubezpieczalnie oferują posiadaczom takich samochodów zawyżone ceny składek, co sprawia, że wykupienie polisy dla samochodu zabytkowego to nie taka prosta sprawa. Jak poradzić sobie ze znalezieniem dobrego ubezpieczenia?

Samochód zabytkowy – definicja

Rejestracja klasyka to wydatek ok. 200 zł. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym z 1997 r., charakterystyczne żółte tablice przysługują samochodom starszym niż 25 lat i składającym się w co najmniej 75 proc. z oryginalnych części. Poza tym, aby pojazd został zaklasyfikowany jako zabytkowy, musi być wycofany z produkcji od co najmniej 15 lat oraz być wpisany do rejestru zabytków. Konieczna jest również ocena eksperta z dziedziny motoryzacji.

Przede wszystkim OC

Większość klasyków nie służy do codziennej eksploatacji – niektóre z nich są garażowane przez znaczną część roku, a oczy kolekcjonerów cieszą tylko na różnego rodzaju paradach i zjazdach. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie polisy krótkoterminowej – ochrona OC nie może jednak być krótsza niż 30 dni. Jeśli odstraszą nas wygórowane składki oferowane przez niektóre z polskich firm ubezpieczeniowych (niestety niechętnie ubezpieczających klasyki), warto przyjrzeć się ofertom zachodnich towarzystw, np. Lancaster Insurance. Nic nie stoi na przeszkodzie – ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w całej Europie, a warunki brytyjskich polis zwanych classic car insurance UK, są wyjątkowo korzystne.

Poza obowiązkowym OC, istnieje też możliwość wykupienia dodatkowej ochrony. Niektórzy właściciele „oldtimerów” decydują się na AC – przydatne np. gdy samochód jest wyposażony. Wszystko zależy od indywidulnych potrzeb właściciela klasyka.

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu