Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/10/2018 - 05:10

Turyści szturmują Krynicę. Sprawdź ile zarobiła na nich gmina

Dla większości miejsc turystycznych szczytem sezonu są wakacje. Kurorty prześcigają się w oferowanych atrakcjach tak, aby zachęcić jak najwięcej osób do przyjazdu. W Krynicy sezon turystyczny trwa cały rok, choć największa liczba turystów odwiedza miasto, w miesiącu sierpniu i wrześniu. Ten rok okazał się rekordowy.

Krynica, jako miasto uzdrowiskowe ma prawo do pobierania tak zwanej opłaty uzdrowiskowej od każdego, kto przyjechał w celach turystycznych, zdrowotnych, szkoleniowych, wypoczynkowych i przebywa w uzdrowisku dłużej niż dobę. Opłata w Krynicy jest jedną z najwyższych w regionie i wynosi 3,5 złotego od osoby za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Dzięki temu, tylko w roku 2017 budżet gminy wzbogacił się o ponad  4 mln zł.

Czytaj takżeKrynica-Zdrój gminą z najwyższymi dochodami na mieszkańca w Małopolsce

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wpływy środków z opłaty uzdrowiskowej stale rosną. Jest to jednoznaczna informacja, że przyjezdnych jest w Krynicy coraz więcej. Ta tendencja to potwierdzenie na rosnącą atrakcyjność turystyczną miasta.    

Coraz liczniejsi przyjezdni wabieni są świetną infrastrukturą i ofertą kulturalną. Sierpień i wrzesień tego roku były absolutnie rekordowe. Do uzdrowiska przyjechało w sumie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Niewątpliwie wpływ na to miał tegoroczny sukces festiwalu im. Jana Kiepury, na który przyjechało około 40 tys. osób. Wzrost przychodów gminy możliwy jest również dzięki stałym i cyklicznym imprezom, do których należą cieszące się rosnącym zainteresowaniem. Forum Ekonomiczne oraz Festiwal Biegowy.

Czytaj także: Szturm Turystów na Krynicę. Sezon jest w pełni

Inwestycje, które przyciągają coraz liczniejszą grupę turystów, służą również mieszkańcom. Nie można także zapomnieć, że oprócz wpływu z opłaty uzdrowiskowej odwiedzający zapewniają zyski dla przedsiębiorców branży turystycznej. Przyjezdni, będąc na wakacjach nie liczą się z każdym groszem i chętnie korzystają ze wszystkich atrakcji oferowanych przez miasto. W tym czasie, restauracje, hotele i pensjonaty pękają w szwach.


-Opłata uzdrowiskowa jest dla nasz bardzo ważna, bo to z niej finansujemy inwestycje w infrastrukturę - mówi Dariusz Reśko burmistrz Krynicy- Zdroju. Gmina organizuje wiele imprez wspierających rozwój turystyki, inwestuje w przedsięwzięcia, które podnoszą atrakcyjność gminy, (np. gigantyczny program rewitalizacji centrum uzdrowiska - Kurort Krynica, nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Krynicą a Muszyną, kolejne place rekreacji, boiska i wiele innych), ale trzeba podkreślić, że wspaniałą pracę wykonują kryniccy przedsiębiorcy, niezwykle kreatywni i pracowici, którzy świadcząc usługi na najwyższym poziomie, przyciągają turystów i kuracjuszy, również nowych.

Czytaj także: Krynica-Zdrój w pierwszej piątce największych atrakcji turystycznych Małopolski

Wszystkie te dane, potwierdza także ranking atrakcji turystycznych Małopolski opracowany przez Urząd Marszałkowski, w którym Krynica zajmuje bardzo wysokie, piąte miejsce wśród najchętniej odwiedzanych miejsc Małopolski. Takich sukcesów, świadczących o ciągłym rozwoju mogłoby pozazdrościć Krynicy niejedno uzdrowisko.

(KS) Fot. Aut. Tabela opracowanie własne na podstawie inf  z UM K-Z







Dziękujemy za przesłanie błędu