Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
07/03/2016 - 16:00

Tiry nieprędko pojadą przez Mniszek i Muszynkę na Słowację. Odpowiedź ministerstwa

Nieprędko tiry pojadą przez Mniszek na Słowację, pomimo wybudowania pięknego transgranicznego mostu na Popradzie, podobnie rzecz się ma z przejściem granicznym w Muszynce - tak wynika z odpowiedzi podsekretarza stanu Jerzego Szmita z ministerstwa infrastruktury i budownictwa na zapytanie poselskie posła Arkadiusza Mularczyka.

Przyczyna w obu przypadkach jest taka sama: kiepski stan drogi dojazdowej po stronie słowackiej, co nie pozwala na ruch pojazdów powyżej 7,5 tony. Nasi sąsiedzi z południa deklarują, jak informuje wiceminister Szmit, chęć przebudowy dróg dojazdowych do przejść granicznych na Sądecczyźnie, ale stanie się to nie wcześniej niż po 2020 roku, w nowej perpektywie finansowej Unii Europjskiej.    

Poniżej obszerna odpowiedź wiceministra Jerzego Szmita na zapytanie posła  Arkadiusza Mularczyka w sp. przejść granicznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polska, a Słowacją dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 ton.  ograniczenia do 7,5 ton.

**

(...) W powiecie nowosądeckim znajdują się dwa polsko-słowackie transgraniczne połączenia drogowe w ciągach dróg krajowych, tj.
- Piwniczna (DK 87) – Mniszek nad Popradem,
- Muszynka (DK 75) – Kurov.

Piwniczna – Mniszek nad Popradem

W dniu 23 listopada 2004 roku została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o budowie nowego połączenia drogowego i mostu granicznego przez rzekę Poprad w rejonie miejscowości Piwniczna i Mniszek nad Popradem. Zgodnie z nią za przygotowanie i budowę mostu granicznego odpowiedzialna była strona słowacka we współpracy ze stroną polską i przy jej finansowym udziale. Poza budową mostu, umowa zobowiązywała każdą ze stron do wybudowania dojazdu do mostu na swoim terytorium. Po stronie polskiej jako dojazd wykorzystano fragment drogi o długości 3,1 km, który po wybudowaniu mostu włączono w ciąg drogi krajowej nr 87.

Od otwarcia nowego mostu na rzece Poprad we wrześniu br. obowiązuje na nim ograniczenie ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t, przy czym nie dotyczy ono autobusów. Ograniczenie to wprowadzono na zasadzie porozumienia zarządców dróg. Oznakowanie informujące o ograniczeniu dmc. do 7,5 t po stronie polskiej wynika tylko i wyłącznie ze złego stanu drogi na terytorium Słowacji i stanowi ujednolicenie oznakowania znajdującego się po stronie słowackiej.

Do połączenia drogowego od strony słowackiej prowadzi droga I klasy (odpowiednik drogi krajowej) nr 68, a od strony polskiej droga krajowa nr 87. Stan drogi po stronie słowackiej należy ocenić jako zły (ze względu na zły stan nawierzchni), natomiast po stronie polskiej jako dobry.

Z roboczych ustaleń z prac nad projektem umowy o połączeniach drogowych na polsko-słowackiej granicy państwowej wynika, iż strony dążą do zniesienia ograniczeń w ruchu pojazdów przez most między Piwniczną a Mniszkiem. Osiągnięcie tego celu zależeć będzie od planów inwestycyjnych obu stron. Strona słowacka, podczas rozmów ekspertów dotyczących transgranicznych połączeń drogowych, które odbyły się w Żylinie w dniu 15 czerwca 2015 r., poinformowała o planach modernizacji drogi na odcinku Mniszek – Stara Lubovna. Inwestycja ta planowana jest w następnej perspektywie finansowej (tj. po 2020 roku). W celu poprawy parametrów DK 87 pomiędzy Nowym Sączem a Piwniczną GDDKiA badała kilka wariantów przebudowy. Wszystkie spotkały się z protestami społecznymi. 2

Muszynka – Kurov

Po słowackiej stronie granicy obowiązuje ograniczenie tonażu do 7,5 t dopuszczalnej masy całkowitej zaś po stronie polskiej ograniczenie występuje wyłącznie na moście w miejscowości Tylicz (ok. 5 km od granicy). W sierpniu br. zwiększono nośność (zmniejszono ograniczenie) na moście w Tyliczu z 15 t do 30 t w celu usprawnienia ruchu pojazdów ciężarowych z kierunku Bardejowa i Preszowa do Polski. Powyższe poprzedzone było wykonaniem stosownej ekspertyzy stanu technicznego obiektu mostowego. Na moście wprowadzono ruch wahadłowy.

Do połączenia Muszynka – Kurov od strony słowackiej prowadzi droga III klasy nr 544005, a od polskiej droga krajowa nr 75. Stan drogi po stronie słowackiej jest zły, zaś po stronie polskiej dobry (przy czym ok. 15% jeszcze wymaga remontu). Na odcinku Krzyżówka – Tylicz – Muszynka występują lokalne zawężenia jezdni do 5,50 m szerokości. Szerokość jezdni po stronie słowackiej wynosi od 5 do 6 metrów.

W zakresie planów inwestycyjnych należy wskazać, że strona słowacka ma w planach przebudowę drogi III klasy nr 544005 w celu utworzenia połączenia dla ruchu ciężkiego. Po stronie polskiej zaś planowana jest przebudowa drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko-Nowy Sącz (49,4 km) w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-23 wraz z budową mostu w Kurowie. Na odcinku dk 75 Krzyżówka – Tylicz – Muszynka rozpatrywano nowe warianty przebiegu drogi (przebieg wszystkich w obszarze Natura 2000) przy czym wszystkie warianty spotkały się z protestami społecznymi.

Ponadto podkreślenia wymaga fakt, iż Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podejmuje stosowne kroki na rzecz uzyskania porozumienia ze stroną słowacką w zakresie otwarcia dla ruchu ciężkiego alternatywnych – dla Chyżnego i Barwinka – połączeń drogowych z Republiką Słowacką. Podczas spotkania ministrów transportu Polski i Słowacji w dniu 11 stycznia 2016 r. w Pradze strona polska podjęła inicjatywę w celu określenia harmonogramu prac nad rozbudową i rozwojem transgranicznych odcinków dróg. W związku z tym na marzec planowane jest podpisanie polsko-słowackiej deklaracji w sprawie współpracy przy rozwoju połączeń drogowych na polsko-słowackiej granicy państwowej, w której strony zadeklarują dołożenie starań w celu realizacji w najbliższych latach inwestycji drogowych na połączeniach drogowych pomiędzy oboma państwami – w tym Piwniczna – Mniszek oraz Muszynka - Kurov.

Z poważaniem,
Jerzy Szmit
Podsekretarz Stanu

fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu