Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
31/07/2015 - 09:00

Termy w Porębie mają tereny, mogą się budować

Resort środowiska wyraził zgodę na dokonanie zamiany działek między spółką Gorczańskie Wody Termalne a Gorczańskim Parkiem Narodowym. Dzięki tym decyzjom, jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Powiecie Limanowskim powinna nabrać dużego przyśpieszenia i na pewno przyczyni się do rozwoju całego regionu pod względem atrakcyjności turystycznej oraz związanej z tworzeniem nowych miejsc pracy, przede wszystkim w branży turystycznej i usługowej.
Podkreślał to Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski, wydając pozytywną decyzję, o którą wnioskował Gorczański Park Narodowy:

„Uzasadniając wniosek, Dyrektor Parku podniósł, że dokonanie zamiany działek we wnioskowanej formie, to jest wraz z dopłatą, pozwoli na rozpoczęcie planowanego od lat przedsięwzięcia zmierzającego do budowy kompleksu basenów geotermalnych.

Jest ona istotna dla społeczności lokalnych, gdyż wpłynie pozytywnie na rozwój podmiotów działających na terenie Gminy Niedźwiedź, w tym gospodarstw agroturystycznych, powodując większą atrakcyjność terenu znajdującego się w otoczeniu Parku, a w powiązaniu z odpowiednim zagospodarowaniem parku podworskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie którego znajduje się odwiert, pozwoli na odpowiednie wykorzystanie możliwości edukacyjnych i dydaktycznych Gorczańskiego Parku Narodowego”.

Obecnie spółka Gorczańskie Wody Termalne jest w posiadaniu działki o powierzchni 1,25 ha. Jednak do realizacji przedsięwzięcia, polegającego na wybudowaniu trzykondygnacyjnego hotelu, w którym mieściłoby się 60 pokoi oraz sześciu basenów – trzech krytych i trzech odkrytych potrzebne są 3 hektary. Szacuje się, że stworzenie na tym terenie basenów kosztowałoby około 70 milionów złotych.

Z kolei Gorczański Park Narodowy dysponuje działką o powierzchni 2, 06 ha, znajdującą się w Niedźwiedziu, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Dzięki zgodzie uzyskanej w Ministerstwie Środowiska, spółka Gorczańskie Wody Termalne będzie mogła dokonać zamiany, wnosząc swoją działkę znajdującą się w sąsiedztwie Turbacza i dopłacając do transakcji różnicę wynikającą z wartości oszacowanej na podstawie istniejących operatów.

Właśnie w tym celu podczas sesji Rady Powiatu w dniu 10 czerwca spółka „Gorczańskie Wody Termalne” została dokapitalizowana kwotą miliona złotych, które przekazał Powiat Limanowski. Taka była jednogłośna decyzja radnych.

- Podpisaliśmy już akt notarialny. Ten milion złotych to 2000 nowych udziałów powiatu w spółce. Pieniądze wpłacimy do końca lipca - mówi starosta Jan Puchała. – Właśnie z tych pieniędzy ma zostać opłacona różnica w cenie wymiany działek między powiatem a Gorczańskim Parkiem Narodowym. My dysponujemy polaną, natomiast park ma działkę budowlaną. Różnica w cenie wynika z operatów szacunkowych.

Kolejnym krokiem będzie pozyskanie inwestora na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Od dłuższego czasu przyglądamy się, jak tego typu przedsięwzięcia są realizowane w innych częściach kraju. Osobiście uważam, że bardzo interesująco wyglądała realizacja podobnego zadań w Solcu-Zdroju czy Uniejowie. Przypatrywaliśmy się także podobnym inwestycjom w Austrii. Niewykluczone, że skorzystamy z tamtejszych doświadczeń – mówi Andrzej Matlęga, sekretarz powiatu, zasiadający w radzie nadzorczej spółki GWT.

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Gorczańskie Wody Termalne podwyższono kapitał zakładowy spółki z 2,07 mln złotych do wysokości 3,07 mln złotych.

Kapitał jest podzielony na 6140 udziałów po 500 zł. każdy. Powiat Limanowski posiada obecnie 4 035 udziałów, Gmina Niedźwiedź i Gmina Mszana Dolna po 1035, zaś miasto Mszana Dolna – 35 jednostek.

(opr.jg) źródło: SP w Limanowej
 






Dziękujemy za przesłanie błędu