Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 marca. Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
02/11/2018 - 09:10

Takie czasy. Praca szuka fachowców, na których są miliony

Na rynku pracy brakuje fachowców, a szkolnictwo zawodowe w ciągu ostatnich latach zostało zdemolowane. Teraz z trudem próbuje się je odbudować także w naszym regionie. Samorząd Małopolski chce wydać na to grube miliony.

Dobry fachowiec jest dziś w cenie, ale coraz trudniej go znaleźć. Wszystko przez zdemolowany system kształcenia zawodowego, który teraz trzeba odbudować, także w Małopolsce. Lekarstwem na deficyt ma być tworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych, a także nowe projekty szkolne, które pomagają uczniom rozwijać umiejętności zawodowe. Na ten cel z unijnych funduszy samorząd wojewódzki chce przeznaczyć w sumie 139 mln zł.

czytaj też Nowe szkoły branżowe na Sądecczyźnie i nowe kierunki na PWSZ. Żenią fachowców z rynkiem pracy

Warto przypomnieć, że tworzenie nowych centrów możliwe będzie przede wszystkim w powiatach stanowiących „białe plamy” - gdzie do tej pory takie placówki nie powstały. Ci, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie na tego typu przedsięwzięcie   powinni koncentrować się na wsparciu branż czy zawodów, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym lub regionalnym rynku pracy.

Na jaką pomoc będą mogli liczyć uczniowie, którzy będą korzystać z usług Centrów Kompetencji Zawodowych? Przede wszystkim będą to kursy i szkolenia, które pozwolą na zdobycie dodatkowych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy. Tym bardziej, że będą korzystać z nowoczesnego sprzętu i materiałów dydaktycznych.

czytaj też Firmy i zawodówki biorą śluby z rozsądku. Mają się z tego rodzić fachowcy. Czy to się może udać

Uzupełnieniem działań będą też elementy doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów, a także projekty dla młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Z kolei nauczyciele oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu będą mogli skorzystać z możliwości rozwoju swoich kompetencji zawodowych w ramach specjalistycznych kursów.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku