Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
przewiń w dół
10/10/2017 - 12:40

Tak może wyglądać szynobus, który zastąpi stary most heleński?

Żeby budowa mostu heleńskiego, która ruszy już niebawem nie skończyła się komunikacyjnym paraliżem, którego tak bardzo obawiają się mieszkańcy miasta, na linii Nowy Sącz-Helena ma kursować szynobus. Trasę przygotowały już Polskie Linie Kolejowe. Czy pojazdy wyprodukuje sądecki Newag.

Szynobus ma jeździć z częstotliwością co 45 minut - 50 minut,  od poniedziałku do piątku.  W weekendy pojedzie rzadziej.Jego operatorem, zapowiedział prezydent,  będzie sądeckie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Czytaj też Wiadomo, kto wybuduje most heleński. Przetarg na budowę rozstrzygnięty

Polskie Linie Kolejowe już przygotowały trasę kursowania szynobusu. Teren został uporządkowany, zostały też postawione tablice, na których znajdzie się rozkład jazdy.

Jakim pojazdem będą podróżować pasażerowie, na razie jeszcze nie wiadomo. Jeśli wybór padłby na Newag mieszkańcy miasta mogliby podróżować takim pojazdami, jakie sądecka firma właśnie produkuje dla Podkarpacia.

Czytaj też Wojtuś z Rytra zostanie patronem ulicy, przy której będzie nowy sąd rejonowy?

Ile kosztuje taki szynobus - pytamy Łukasza Mikołajczyka, rzecznika prasowego Newagu

Trzynaście i pół miliona złotych, mówimy tu cenie  netto - tłumaczy rzecznik. - Szynobusy, które produkujemy dla Podkarpacia to pojazdy spalinowe, ale produkujemy też wersję do trakcji elektrycznej. Jeden szynobus robimy w sześć - osiem tygodni.

Wedle zapowiedzi prezydenta Nowaka samo uruchomienia kursów ma kosztować 150 tys. złotych, co sfinansują do spółki miasto i powiat nowosądecki. Być może część pieniędzy dołoży urząd marszałkowski.

(ami) fot. 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu