Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/07/2018 - 22:00

Stary Sącz: Kolejny przetarg i klapa, bo skąd wziąć dodatkowe 4 miliony?

Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Rynek 5, czyli przebudowa Galerii pod Piątką - na tę inwestycję czekają w Starym Sączu wszyscy, którzy żyją z turystyki. A my niestety nie mamy dobrych wiadomości – trzeba było unieważnić drugi przetarg na tę inwestycję. Jedyny oferent chciał aż o 4 miliony więcej niż zakłada projekt.


Stan techniczny budynku przy ul. Rynek 5 wchodzącego w skład Centrum  Kultury  i  Sztuki  im.  Ady  Sari  w Starym Sączu obecnie jest tak zły, że górne poziomy trzeba było wyłączyć z użytku a tym samym administrację CKiS przeniesiono do budynku „Sokoła” przy ul. Batorego 23.

Obecnie wykorzystywany jest tylko parter, gdzie działa Informacja Turystyczna i mała galeria. Swoje ma tu też Stowarzyszenie „Gniazdo”. Władze gminy już kilka lat temu uznały, że pora najwyższa, by budynek oraz jego funkcje zmienić tak, by odpowiadały jego strategicznej lokalizacji. W tym roku udało się na realizację tej inwestycji zdobyć środki zewnętrzne.

Zobacz też: Stary Sącz: Już remontują Trakt św. Kingi. Działkowcy zostaną bez parkingu?

- Pierwszy przetarg został unieważniony, bo wpłynęła tylko jedna oferta, która znacznie przewyższała kwotę, którą dysponuje centrum – informował w piątek, dosłownie na kilkadziesiąt minut przed otwarciem ofert w drugim przetargu Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.

Niestety i tym razem nie udało się wyłonić wykonawcy. Powtórzyła się historia sprzed kilku tygodni. -W  przedmiotowym  postępowaniu,  do  upływu  terminu  wyznaczonego  na  składanie  ofert  złożona została jedna oferta z  ceną brutto  równą:  11 691 562,48zł.  Zamawiający,  bezpośrednio  przed  otwarciem  oferty  podał  kwotę  jaką  zamierza  przeznaczyć  na  realizację  zamówienia  w wysokości  7 780 000,00zł  brutto – czytamy w uzasadnieniu kolejnego unieważnienia.

Czy w tym wypadku jest jeszcze miejsce na optymizm? Różnica między wyceną inwestora a ceną podaną przez oferenta wynosi około 4 miliony złotych! Lwia część środków zabezpieczonych na tę inwestycję zabezpieczona jest ze środków unijnych.

Przy okazji przypomnijmy założenia projektu. W ślad za uzgodnieniami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zewnętrzna forma istniejącego budynku zostanie w całości zachowana – zgodnie z historycznym wyglądem. Wszystkie elementy zostaną odnowione bądź odtworzone. Część rozbudowana nie będzie przewyższała obiektu istniejącego –nie będzie widoczna od strony Rynku.

- Uzgodniliśmy, że można budynek rozbudować i przebudować, ale nie na powierzchni tylko pod ziemią i to nie pod tymi zabytkowymi budynkami obok, tylko w ogródku, gdzie tego miejsce trochę rzeczywiście jest. I tym samym jedynym rozwiązaniem jest wejście pod ziemię – zapowiadał w marcu tego roku burmistrz Jacek Lelek.

I choć wchodzenie z inwestycjami, budową budynków użyteczności publicznej do podziemi nie jest już niczym nowym, to w Starym Sączu to pionierski projekt.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / UM w SS







Dziękujemy za przesłanie błędu