Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/11/2017 - 07:30

Stadniccy wracają do Nawojowej. Zabierają się za remont pałacu. Co szykują spadkobiercy hrabiego?

Po tym, jak cztery lata temu pałac w Nawojowej wrócił do spadkobierców hrabiego Adama Stadnickiego, zaległa głucha cisza. Opuszczony i zaniedbany obiekt sprawiał przygnębiające wrażenie. Teraz ma wrócić do życia. Potomkowie hrabiego zabierają się za remont. Co zamierzają urządzić w pałacowych wnętrzach?

Po tym, jak cztery lata temu pałac w Nawojowej wrócił do spadkobierców hrabiego Adama Stadnickiego, zaległa głucha cisza. Opuszczony i zaniedbany obiekt sprawiał przygnębiające wrażenie. Teraz ma wrócić do życia. Potomkowie hrabiego zabierają się za remont. Co zamierzają urządzić w pałacowych wnętrzach?

Czytaj też Pałac w Nawojowej wrócił do Stadnickich. Przeżyje swój renesans

Po Nawojowej gruchnęła wieść. Do pałacu wracają potomkowie hrabiego Stadnickiego i zabierają się za remont. Właściciele chcą pałacowi przywrócić dawny blask i deklarują, że budowlańcy ruszą z pracami w przyszłym roku.

W co zamieni się pałac?

Kiedy W 2013 roku, po dwudziestu latach walki o niszczejący zabytek prawowici spadkobiercy, Andrzej Stadnicki i Andrzej Mańkowski, odebrali symboliczny klucz do posiadłości, zapowiadali urządzenie luksusowego centrum konferencyjno-biznesowego, które służyłoby też przedsięwzięciom kulturalnym. Teraz swoje plany chcą wcielić w życie.

Czytaj też Nawojowa: Stare drzewa w hrabiowskim parku zagrażają przechodniom

W pałacu swoją siedzibę znajdzie Dom Pracy Twórczej, w którym będą organizowane naukowe konferencje, plenery, literackie warsztaty i artystyczne spotkania. Jak deklarują potomkowie hrabiego, posiadłość będzie też otwarta dla zwiedzających.  

Wedle wstępnych szacunków koszt remontu obiektu pochłonie 36 milionów złotych.

***

Historia pałacu Stadnickich sięga połowy XVI wieku. Nawojowa należała wówczas do Piotra Nawojowskiego, który w miejscu, gdzie dziś stoi pałac, wybudował dwór miejski. Z czasem, po licznych przebudowach, późnorenesansowy dwór nabrał neoklasycznych kształtów.

Pod koniec XVI wieku wsią rządził Grzegorz Baranicki, następnie od 1601 r. okoliczne ziemie przeszły w ręce rodziny Lubomirskich. Wieś należała także do Sanguszków, potem znów Lubomirskich, a w 1799 r. cały majątek wykupił hrabia Stadnicki, który dwór rozbudował o nowe skrzydło, połączone ze starym neogotycką wieżyczką. Tak powstał pałac.

 Ród Stadnickich miał ogromny wpływ na rozwój regionu. Budowa szkół, kościołów, zakładów gospodarczych, które dawały pracę setkom mieszkańców - wszystko to Sądecczyzna zawdzięczała Stadnickim. Nawojowa stała się wówczas ważnym ośrodkiem kultury.

W czasie drugiej wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska okupantów. w 1944 r. majątek Stadnickich, na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, przejęło państwo. Od 1982 r. w pałacu mieściła się siedziba Państwowego Technikum Hodowlanego, potem  Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2013 roku pałac wrócił do prawowitych właścicieli.

(Jmik) fot. sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu