Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
23/05/2017 - 05:35

Słowo stało się faktem... w gminie. „Jedno okienko” dla firm.

„Jedno okienko” dla przedsiębiorcy do tej pory było tylko na papierze. Teraz ma się to zmienić. Kto rozpoczyna przygodę z własnym biznesem, szybciej załatwi formalności związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Może to zrobić w każdym urzędzie miasta lub gminy już podczas składania wniosku o rejestrację firmy.

Kto decydował się na własny biznes, wszystkie formalności miał załatwić w „jednym okienku”, które tak naprawdę nie funkcjonowało. 

- Tyle się o tym mówiło, a jak  przyszło co do czego, to okazało się, że w urzędzie miasta rejestrowałam firmę, a potem musiałam ganiać z papierami do ZUS - mówi Dorota Migacz, która pół roku temu zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Przeczytaj też Miało być: małe firmy, mały ZUS. Będę obiecanki cacanki?

Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy nowy przedsiębiorca musiał w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym terminie zgłaszał się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny, do ubezpieczenia zdrowotnego.

Teraz ma się to zmienić. Właśnie weszły w życie nowe przepisy. Kto zakłada własną firmę formalności związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym załatwi w każdym urzędzie miasta lub gminy już  podczas składania wniosku o rejestrację firmy.

Przeczytaj też Jak dobrze kombinować, żeby podnieść w ZUS emeryturę o tysiąc złotych?

- To znaczy, że odwiedzi o jeden urząd mniej. W każdej gminie będzie więc „jedno okienko” do rejestracji firmy - tłumaczy Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału ZUS. To wygoda dla osoby rozpoczynającej działalność, a jednocześnie dodatkowe zadanie dla urzędników miast i gmin, którzy będą przyjmować dokumenty zgłoszeniowe przeznaczone dla ZUS.

To niejedyne ułatwienia dla przedsiębiorców. Świeżo upieczony przedsiębiorca załatwi w urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłoszenie do ubezpieczeń. Będzie mógł zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych, na przykład adresu, a także wyrejestrować siebie i członków rodziny
z ubezpieczenia.

W niektórych sytuacjach kontakt z ZUS nadal będzie konieczny - zaznacza Szaniawska.

 Tylko w Zakładzie można zmienić dane dotyczące tytułów do ubezpieczeń i terminów ich powstania, a także rodzajów ubezpieczeń. Zgłoszenia pracowników, zleceniobiorców lub współpracowników też trzeba dokonać bezpośrednio w ZUS.

- Oczywiście nadal da się zarejestrować firmę całkowicie online i przesyłać dokumenty zgłoszeniowe do ZUS przez internet. Taka opcja jest dostępna dla osób, które mają płatny podpis elektroniczny albo darmowy profil zaufany ePUAP dodaje rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS. (ami) fot.A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu