Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
26/11/2013 - 15:18

Sądecki Bartnik Wybitnym Eksporterem 2013 roku

Sądecki Bartnik został laureatem pierwszej nagrody w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich. Januszowi Kasztelewiczowi, prezesowi Bartnika nagrodę wręczył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w czasie Gali konkursu „Wybitny Eksporter Roku” w Ministerstwie Gospodarki, gdzie obradował XI Kongres Eksporterów Polskich.
Celem kongresu było określenie kierunków działań na rzecz proeksportowego i proinnowacyjnego rozwoju gospodarki. Dyskutowano m.in. o skuteczności finansowych instrumentów wsparcia eksportu, środkach promocyjnych na priorytetowych rynkach zagranicznych, a także wydatkowaniu funduszy unijnych na cele proeksportowe. W kongresie wzięli udział eksporterzy ze wszystkich branż i regionów, przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele samorządów oraz placówek zagranicznych RP. – Spotykamy się 2 razy w roku, żeby być na bieżąco w kierunkach eksportu i trendach. Przyjeżdżają nasi radcy handlowi z całego świata i informują nas, co na świecie można sprzedać i za ile – mówi Janusz Kasztelewicz. Nagroda została przyznana Sądeckiemu Bartnikowi za osiągnięcia eksportowe w roku 2012. Jedna trzecia produkcji Bartnika pojechała za granicę: do Niemiec, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. – Ostatnio słyszałem, że nasze miody widziano w Kanadzie. Widocznie, któryś z naszych zachodnich klientów stał się pośrednikiem. Cieszy nas to, bo na światowym rynku miodów dominują Niemcy, którzy dyktują ceny, ustalają normy i parametry, a nam się udało z tego miodowego tortu uszczknąć spory kawałek – dodaje Janusz Kasztelewicz.
Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że Polska od początku minionej dekady odnotowuje systematyczny wzrost obrotów handlowych w stosunku do PKB. - Wartość ta zwiększyła się z 19 proc. w 2001 r. do 37,6 proc. w 2012 r. - poinformował. Dodał również, że w latach 2001-2012 wartość polskiego eksportu wzrosła blisko 3,5-krotnie z 40,3 mld euro do 143,5 mld euro.
- Eksport jest jednym ze wskaźników umiędzynarodowienia gospodarki i kluczowym warunkiem wzrostu. Pomimo spowolnienia na rynkach unijnych, w 2013 r. Polska odnotowała znaczne ożywienie w wymianie handlowej co jest bardzo pozytywnym sygnałem dla naszego rynku i przedsiębiorców - mówił wicepremier podczas otwarcia kongresu.
Zauważył również, że czynnikiem wpływającym na dobrą kondycję naszej gospodarki jest także radykalna redukcja deficytu wymiany handlowej, który w ciągu 9 miesięcy 2013 r. zmniejszył się do niespełna 0,9 mld euro, wobec 8 mld euro w tym samym okresie w zeszłym roku.
Uczestniczący w kongresie minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Kalemba, zwrócił uwagę na silną pozycję polskiego eksportu rolno-spożywczego.
- Za 9 miesięcy tego roku dynamika eksportu jest duża i wynosi ponad 12%, a dodatnie saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi za ostatnie trzy kwartały to około 4,1 mld euro. Takich wyników nie ma żaden inny sektor naszej gospodarki - powiedział minister Kalemba.
Drugie miejsce w konkursie „Wybitny Eksporter Roku” zajęło PPHU „Andrex”, Andrzej Dąbrowski Zakład Pracy Chronionej, a trzecie Wytwórnia Sprzętu Telekomunikacyjnego PZL Świdnik SA .
Źródło i fot.: bartnik.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu