Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
20/03/2017 - 21:50

Rytro-Piwniczna: Kiedy gaz popłynie Doliną Popradu?

Dwie nadpopradzkie gminy są co raz bliżej zgazyfikowania. Rytro i Piwniczna są już po kolejnych spotkaniach z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazowniczej. Aby inwestycja mogła ruszyć, muszą zainteresować się nią „duzi” odbiorcy: hotele, przedsiębiorstwa, szkoły i urzędy oraz mieszkańcy osiedli, ale rachunek ekonomiczny nie jest jedynym czynnikiem warunkującym inwestycję. W ciągu ośmiu lat PSG chce zbudować ponad 150 km sieci gazowych w Małopolsce.

Za około 120 milionów złotych w Małopolsce miałoby przybyć 6 stacji gazowych oraz ponad 150 km sieci gazowych. Gaz miałby być doprowadzony m.in. do gmin leżących w Dolinie Popradu, w rejon Szczawnicy. PSG planuje też wykonać gazyfikację gmin Chełmiec i Podegrodzie, a także przebudować gazociąg wysokiego ciśnienia Krynica- Muszyna.

– Podczas wcześniejszych rozmów przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa warunkowali realizację inwestycji na terenie Rytra i Piwnicznej-Zdroju efektem ekonomicznym. W związku z tym zwróciłem się z pytaniem do prezesa PSG Jarosława Wróbla oraz ministra Piotra Naimskiego, czy w przypadku braku strategicznych odbiorców gazu na obszarze naszych gmin, co przełoży się z pewnością na niekorzystną analizę finansową planowanych inwestycji,

PSG podejmie się realizacji budowy infrastruktury gazowej? Czy poza czysto ekonomicznymi czynnikami kwestie takie jak ochrona środowiska, problem powietrza w obszarach turystycznych i uzdrowiskowych będą mogły być również uwzględnione? - zaznacza Paweł Gawlak, zastępca wójta gminy Rytro.

Czytaj: Rytro: W budynku gimnazjum będzie też podstawówka?

Wicewójta zapewniono, że spółka opracowując analizy, bierze również pod uwagę potencjał rynku oraz realizuje politykę zrównoważonego rozwoju (maja zniknąć tzw. białe plamy  na mapie obszarów zgazyfikowanych).

- Równie optymistycznie w tej sprawie zdanie swoje wyraził minister Naimski, porównując gazyfikację do budowy dróg. Należy najpierw wybudować drogi, by ruch samochodowy się zwiększył, analogicznie jest z infrastrukturą gazową - dodaje Gawlak.

W najbliższych tygodniach samorządowcy Rytra i Piwnicznej oraz przedstawiciele PSG  będą analizować możliwości, szczegółowe warunki techniczne i środowiskowe inwestycji.

(JB)