Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
13/03/2018 - 11:05

RODO 2018: Będzie rewolucja? W urzędach nie ma żartów!

25 maja 2018 roku wchodzi w życie RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Czy szykuje się rewolucja w gminach i innych samorządach?

Rozporządzenie to nakłada na każdą w zasadzie firmę, jednostkę organizacyjną czy też urzędy obowiązek dostosowania swoich przepisów do wymogów tego rozporządzenia. Treść RODO jest bardzo restrykcyjna i nakłada, także na urzędy, w przypadku niestosowania przepisów, bardzo duże kary finansowe, sięgające nawet 100 tys. złotych.

Zobacz też: Zmiany w rządzie Morawieckiego. Czy odwołania przyniosą zmiany na  Limanowszczyźnie?

Jakie zmiany szykują się w urzędach i na co przygotować muszą się m.in gminy?

- Konieczne jest podjęcie organizacyjnych kroków. Niezbędne jest powołanie inspektora ochrony danych osobowych. Ma to być niezależna osoba, która będzie czuwała nad bezpieczeństwem ochrony danych. Wcześniej bazy danych były zgłaszane do GiODO. Nowe rozporządzenie niweluje ten obowiązek. W zamian tego, urząd gminy jako jednostka samorządu sam będzie musiał czuwać nad bezpieczeństwem danych – mówi Anna Mańka Sekretarz Gminy Dobra

Zobacz też: Cała gmina w jednej aplikacji. Czy pomysł trafi do mieszkańców?

Podkreśla też, że zadaniem inspektora ochrony danych osobowych będzie kontrola danego urzędu. Prowadzony będzie tzw. rejestr naruszeń, w którym notowane będą wszelkie ryzyka, nieprawidłowości czy zagrożenia, np. wycieknięcia danych osobowych. Do urzędu także należy ocena wagi danego zagrożenia, co będzie podlegało dalszej kontroli.

Szereg nowych zadań i obowiązków spłynie na urzędy w całym kraju. Czy gminy i inne jednostki są gotowe podjąć to wyzwanie? Czy to unijne rozporządzenie sprawdzi się w naszym kraju? Przekonamy się o tym już za niespełna 72 dni!

[email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku