Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
przewiń w dół
19/04/2017 - 06:30

Resort pracy chce ominąć stawkę 13 zł za godzinę ?

Trzynaście złotych za godzinę pracy tak, ale nie przy wakacyjnym zbiorze owoców. Takie zmiany w przepisach szykują się tuż przed wakacjami. Skąd takie kombinacje?

Kto chce dorobić w wakacje przy zbiorze owoców nie dostanie 13 złotych za godzinę. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przymierza się do wprowadzenia nowego rodzaju umów dla robót sezonowych w rolnictwie. To pozwoli ominąć przyjętą z początkiem roku nową ustawową stawkę.

Przeczytaj też Ile można zarobić na Sądecczyźnie? Sądecka lista płac

Wedle wyjaśnień ministerstwa nie byłoby to zlecenie czy umowa o świadczenie usług, co oznaczałoby wyłączenie spod obowiązywania 13-złotowej minimalnej stawki godzinowej.

Dlaczego resort pracy przymierza się do takiego rozwiązania? Wszystko przez rekordowo niskie od kilku lat ceny skupu produktów rolnych. Niektórym producentom nie opłacałoby się dokonywać zbiorów przy stawce 13 złotych za godzinę.

Przeczytaj też Niskie zarobki w Nowym Sączu. Czy tu jest zmowa płacowa?   

Na jaki zarobek mogą więc liczyć pracownicy sezonowi?  Nie wiadomo. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdził w wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej, że wprowadzenie stawki godzinowej dla umów zleceń i umów o świadczenie usług sprawia, że nawet przy nowym rodzaju umów nie byłoby sytuacji, że ktoś płaciłby za godzinę 3 czy 4 złote, gdyż nikt za taką stawkę nie chciałby pracować.

(ami), fot.A.M