Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
19/04/2017 - 18:15

Remont na A4 między Krakowem a Brzeskiem znowu się przesuwa

Drogowcy nie rozpoczną remontu na autostradzie A4 w Staniątkach w nocy z wtorku na środę. Z powodu złej pogody prace wstępnie przesunięto na środowe popołudnie. Rozpoczęcie robót jednak w dalszym ciągu będzie uzależnione od pogody.

Drogowcy przebudują fragment autostrady A4 między Krakowem a Brzeskiem. W pierwotnych planach miał tam być punkt poboru opłat. To dlatego jest tam wielki betonowy plac z odwadniającymi rynnami, co powodowało, że od kilku lat kierowcy musieli w tym miejscu zwalniać.

Przeczytaj też Sądeczanie chcą sądeczanki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała jednak, że opłaty będą tam pobierane w inny, bardziej nowoczesny sposób. Plac zostanie więc zlikwidowany, a w tym samym miejscu zostanie wybudowana tradycyjna  droga.

Przetarg trwa, wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. Umowa jest przewidziana na koniec tego roku - mówił w wypowiedzi dla Radia Kraków Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Przeczytaj też Rusza remont autostrady

Wedle zapewnień resortu,  niezależnie od tego, jak opłaty będą pobierane, system zacznie działać najpóźniej z początkiem listopada przyszłego roku.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa autostrady w Staniątkach  to koszt 9 milionów złotych. Dlaczego więc wcześniej kilka milionów zostało wydanych na budowę placu, który ostatecznie nie zostanie wykorzystany.

- Inwestycja była planowana kilkanaście lat temu i dostosowana do ówczesnych warunków. Teraz  ruch na autostradzie jest większy - tłumaczy Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału GDDKiA.  Plac będą mogły jednak wykorzystywać służby ratownicze, w razie wypadku, a także pojazdy zarządców drogi.

Roboty drogowe na A4 miały ruszyć we wtorek rano. Jednak z powodu niekorzystnych prognoz synoptyków  i poświątecznych korków prace zostały przesunięte na noc z wtorku na środę. Teraz termin znowu uległ zmianie.

Harmonogram robót

W pierwszym etapie remontu, który potrwa do 4 maja, ruch w Staniątkach będzie się odbywać dwoma pasami w obu kierunkach, jednak nie autostradowymi, a tymi prowadzącymi przez punkt poboru opłat. Obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km na godzinę.

Po długim weekendzie nastąpi zmiana i do 22 maja kierowcy pojadą w stronę Krakowa tylko jednym pasem ruchu. W stronę Tarnowa nadal dwoma.

- Informacje o utrudnieniach i możliwości objazdu drogą krajową nr 94 pojawia się na dodatkowych tablicach informacyjnych mówi Iwona Mikrut.

Kolejny etap przebudowy zaplanowano do 6 czerwca. Wtedy kierowcy jak w pierwszym etapie remontu. Potem przez pięć dni na odcinku blisko 200 metrów kierowcy muszą być przygotowani  na zwężenie jezdni od strony Tarnowa w kierunku Krakowa do jednego  pasa ruchu. Na jezdni kierunku Kraków – Tarnów dla ruchu pozostaną dostępne dwa pasy.

Od 7 czerwca na 5 dni na odcinku ok. 200 metrów będzie zawężona jezdnia od strony Tarnowa w kierunku Krakowa do 1 pasa ruchu. Na jezdni kierunku Kraków – Tarnów dostępne dla ruchu pozostaną dwa pasy.

Remont autostrady ma się zakończyć w połowie  czerwca.(ami) fot.tek

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.






Dziękujemy za przesłanie błędu