Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/04/2014 - 11:05

Raport: Bankruci i bezrobotni, wolniej rosną wynagrodzenia

Podobno coraz lepiej jest z gospodarką w naszym regionie. Tak przynajmniej wynika z przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie „Oceny sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2013”. Przybywa jednak bankrutujących firm, a te, które sobie radzą, nie kwapią się do podwyżek.
„Od połowy 2013 roku w Małopolsce zauważalna jest poprawa sytuacji gospodarczej. Rentowność przedsiębiorstw działających w województwie małopolskim poprawiła się. W pierwszym półroczu wyniosła 5,6 proc. brutto i była na poziomie sprzed kryzysu światowego. Rentowność netto za trzy kwartały 2013 r. była taka, jak w dobrych dla polskiej gospodarki latach 2008 i 2011” – czytamy w raporcie.

Na kondycję małopolskiej gospodarki wpłynąć miał ograniczony popyt konsumpcyjny, a także mniejsze niż w roku poprzednim inwestycje przedsiębiorstw. Popyt wewnętrzny, czyli to, ile kupują rodzime firmy i gospodarstwa domowe, decyduje o 2/3 małopolskiego produktu krajowego brutto (PKB).

W Polsce spada odsetek gospodarstw domowych, które są zadłużone, wzrasta liczba tych, które posiadają oszczędności. Jednak większa liczba bezrobotnych, wolniejszy wzrost wynagrodzeń, a także rosnące ceny artykułów pierwszej potrzeby odbiły się w 2013 roku na sytuacji gospodarstw domowych, szczególnie tych najuboższych, z osobami bezrobotnymi, z tylko jedną osobą zarabiającą i na rencistach. W efekcie nastąpił niewielki wzrost sprzedaży detalicznej (mniejszy niż w latach poprzednich) oraz spadek sprzedaży hurtowej.

Na konsumpcję wpływa nie tylko siła nabywcza gospodarstw domowych. Większa skłonność do oszczędzania oraz wzrost popularności dyskontów i handlu internetowego również decydują o wolniejszym wzroście wartości sprzedaży detalicznej.
Zmieniła się struktura upadłości i zmniejszył się ich wpływ na rynek pracy. Dla porównania w Małopolsce w 2012 roku bankructwo ogłosiło 69 firm – w tym wiele dużych, zatrudniających po kilkaset osób. W 2013 roku upadłości było więcej (91), ale dotyczyło to głównie firm niewielkich, przez co zmniejszyła się o 1/7 liczba osób, które straciły pracę w wyniku plajty przedsiębiorstwa.

W 2013 r. w Małopolsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3507,24 zł, czyli o 3,4 proc. więcej, niż w 2012 r. Dynamika wynagrodzeń była w drugim półroczu 2013 r. większa, niż w drugiej połowie roku 2012. Najwyższy procentowo wzrost wynagrodzeń (o 14,3. proc.) wystąpił w sekcji administrowanie i działalność wspierająca, w działalności profesjonalnej naukowej i technicznej (o 6,7 proc.), w zakwaterowaniu i gastronomii (o 4,4 proc.) oraz w budownictwie (o 4,3 proc.), czyli głownie w branżach, w których przeciętne wynagrodzenia są niższe od średniej wojewódzkiej.

BOS
Źródło: WUP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu