Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/04/2017 - 05:35

Przywrócą nam ulgę remontowo-budowlaną?

Sądecka firma Fakro konsoliduje branżę na rzecz ponownego wprowadzenia ulgi remontowo-budowlanej. To, jak twierdzą przedsiębiorcy z tego sektora, nakręciłoby rynek budownictwa i ograniczyłoby szarą strefę. Apel w tej sprawie trafił już do resortu budownictwa i infrastruktury.

Ulga budowlana obowiązywała w latach 1997-2001. Pozwalała podatnikom na odliczenie sobie od podatku dochodowego części kosztów włożonych w remont, zakup lub budowę nieruchomości. Ciągle jednak słychać głosy, że konieczne jest jej przywrócenie, ponieważ jest skutecznym mechanizmem nakręcającym koniunkturę w sektorze budowlanym.

Przeczytaj też Jakie są odliczenia od podatku przed złożeniem rocznego PIT-u?

- To skuteczny sposób na uszczelnienie systemu podatkowego i narzędzie walki z nieuczciwą konkurencją w produkcji materiałów budowlanych i usług budowlanych. Także mechanizm wzrostu polskiej gospodarki i większe wpływy do budżetu państwa - tłumaczy Janusz Komurkiewicz z zarządu firmy Fakro i prezes Związku Polskie Okna i Drzwi największej organizacji branżowej, która wraz z  Polską Izbą Przemysłowo Handlową Budownictwa interweniowała w tej sprawie u ministra budownictwa i infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Do resortu trafił dokument, jaki za zlecenie branżystów przygotowało Centrum Badań i Analiz Rynku ASM.

W Polsce obecnie 2 mln mieszkań wymaga kompleksowej termomodernizacji a aż 30 prpc. polskiego społeczeństwa mieszka w budynkach wybudowanych w latach 1945 – 1970 - wynika z analizy. Ulga podatkowa na budowę oraz remont, na przykład  na wymianę okien, czy docieplenie budynków uaktywni proces inwestycji w termomodernizację budynków i mieszkań - podkreślają eksperci z Centrum Badań i Analiz Rynku ASM.

Przeczytaj też Skarbówka daje ulgę na dzieci. Sprawdź ile ci się należy

- Niezbędne jest wprowadzenie zachęty do wystawiania faktur VAT zarówno za sprzedaż produktów budowlanych, jak również ich montaż - tłumaczy szef Związku Polskie Okna i Drzwi Janusz Komurkiewicz. - Na tej podstawie inwestorzy będą mogli ubiegać się o zwrot podatku za zakup materiałów budowlanych. Finalnie, budżet państwa na tym zyska. Wprowadzenie ulg spowoduje bowiem ograniczenie szarej strefy oraz wzrost koniunktury na rynku budowlanym.

- Jak wynika z zapisów ujętych w strategii Europa 2020, konieczne jest podniesienie efektywności energetycznej budynków o 20 proc. Musimy zużywać mniej energii do ogrzewania naszych domów, co spowoduje obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie. Bez dwóch zdań zmniejszy to też emisję CO2 do atmosfery oraz przyczyni się do polepszenia jakości powietrza i zminimalizuje uciążliwy dla nas wszystkich smog – dodaje Janusz Komurkiewicz.

Grupa organizacji rekomendujących powrót ulgi  deklaruje  że się nie podda i w najbliższym czasie będzie podejmować działania lobbingowe wśród władz i innych ciał decydenckich.

Agnieszka Michalik, fot. A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu