Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
16/03/2018 - 17:35

Prawdziwa sensacja. Uczeń sądeckiego Elektryka wygrał 8 tysięcy dolarów!

Blisko sto trzydzieści projektów i prawie półtora tysiąca superzdolnych ludzi z całego świata, ale to on okazał się najlepszy. Dawid Liberda, uczeń sądeckiego „Elektryka” wygrał międzynarodowy konkurs i zgarnął nagrodę 8 tysięcy dolarów!

Dawid Liberda z sądeckiego Elektryka wystartował w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Hackster.io z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Zwycięstwo przyniósł mu projekt asystenta domowego. To urządzenie, które wyświetla informacje pomagające w lepszej organizacji dnia. Ukazuje się aktualna data z godziną, wydarzenia synchronizowane z kalendarza Google, pogoda wraz z prognozą oraz sekcja dla newsów.

Urządzenie umożliwia też sterowania automatyką domową. Jest wyposażone w kontrolery oświetlenia oraz centralnego ogrzewania . Ma też asystenta głosowego Amazon Alexa, przez którego można sterować automatyką.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego sukcesu - mówi dyrektor sądeckiego „Elektryka”, Walenty Szarek. - Dawid jest uczniem trzeciej klasy o profilu informatycznym, ale ma nieprzeciętne zdolności elektroniczne, mechatroniczne, cybernetyczne i teleinformatyczne. Jest ewenementem jeśli chodzi o wykorzystywanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Konstruuje niesamowite urządzenia.

Propototyp "Walle - Home Assistant", bo taka jest angielska nazwa zwycięskiego projektu został zaprezentowany w grudniu ubiegłego roku  podczas Pikniku Naukowego w Elektryku. Teraz być może podbije świat, bo Liberda, choć dopiero za rok zdaje maturę, już myśli o założeniu własnego startupu i zamierza wprowadzić swój produkt na rynek. 

Dawid Liberda jest jfinalistą konkursu Fundacji Sądeckiej i Warsztatów Robotów "Nowy Sącz - Nowe Technologie" wchodzącego w skład projektu Sądecki Diament.

[email protected]  fot. Facebook

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku