Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/06/2016 - 06:45

Podatki w dół. Będzie łatwiej małym firmom na Sądecczyźnie?

Nikt ci tyle nie da, ile polityk ci obieca, tak rządowe zapowiedzi obniżenia podatku dla małych firm komentuje sądecki przedsiębiorca. Od przyszłego roku płaciłby 15 procent CIT. Teraz płaci 19 procent. Projekt obniżek czeka na opinię prawników, potem zajmie się nim rząd.

Niższa stawka CIT objęłaby te firmy, których obroty roczne nie przekraczają równowartości 1,2 mln euro. Mniejszy podatek zapłaciliby także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą.

- Który to już raz słyszę obietnicę obniżenia podatku – mówi sądecki przedsiębiorca z branży ogrodniczej. Do tych zapowiedzi podchodzę z umiarkowanym optymizmem.  Będę się cieszył, kiedy polityczne obietnice staną się faktem. 

Ekonomiści podkreślają, że obniżenie podatku znacznie ułatwiłoby życie drobnym przedsiębiorcom i dodają, że  to małe firmy są siłą napędową polskiej gospodarki i dają liczne miejsca pracy. Czy rządowe obietnice mogą stać się impulsem do zakładania firm na Sądecczyźnie i gospodarczego ożywienia regionu?

- Generalnie obniżenie podatków zawsze jest korzystne dla przedsiębiorcy, który środki może reinwestować i w ten sposób firmę rozwijać, albo zdecydować się na podniesienie wynagrodzeń – mówił w rozmowie z Sądeczanin.info dr Robert Rogowski z Zakładu Ekonomii Sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.- Natomiast  mniejszy CIT raczej nie będzie impulsem do zakładania firm. Przedsiębiorca projektując swój biznes uwzględnia koszty, przychody, a podatek, to jest tylko to, co płaci z zysku. Najpierw więc musi skalkulować w ogóle opłacalność przedsięwzięcia.  Jeśli biznes przynosi zyski, to dopiero wtedy płaci się podatek.   

Zdaniem Rogowskiego rządowy projekt może mieć większe znaczenie w skali makroekonomicznej, na przykład w odniesieniu do firm zagranicznych, które szukają miejsc gdzie z podatkowego punktu widzenia warto otworzyć biznes.

Wedle szacunków ministerstwa finansów obniżoną, 15-procentową stawkę podatkową zapłaci około 90 procent  małych przedsiębiorców.

W dokumencie zaproponowano też zmiany uszczelniające system podatkowy. Chodzi o doprecyzowanie obowiązujących już regulacji, a konkretnie o wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych mogących skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów.

(ami)

fot: sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu