Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
przewiń w dół
13/03/2017 - 14:10

Sypnęli groszem w pociąg retro. Pojedzie częściej i dalej

Miłośnicy kolejowych podróży w czasie mogą się już szykować do podróży pociągiem retro na linii Nowy Sącz-Chabówka. Zabytkowa ciuchcia, wyruszy na najpiękniejszą trasę Małopolski już w kwietniu. Kursów będzie więcej, bo urząd marszałkowski sypnie na przejazdy niezłym groszem.

Podróż w odrestaurowanych, zabytkowych wagonach pasażerskich z lat 1920 – 1963, to nie lada gratka nie tylko dla miłośników historycznych przejazdów. W tym roku stara ciuchcia wyruszy na tory już w kwietniu. Będzie jeździć dłużej, bo do końca grudnia i częściej, ponieważ na przejazdy organizowane przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce, sypnął groszem wojewódzki samorząd.

- Urząd marszałkowski przeznaczył na wsparcie projektu 400 tys. zł - mówi szef stowarzyszenia Kamil Filipowicz. - Tegoroczna dotacja jest rekordowa i pozwoli pokryć blisko dwie trzecie kosztów organizacji przedsięwzięcia. Reszta będzie pochodzić ze sprzedaży biletów.

W sumie pociąg retro pojedzie czterdzieści dwa razy. To dobra wiadomość, bo podróż starą ciuchcią z roku na rok zyskuje coraz liczniejszą rzeszę fanów.  

- Zależało nam na stworzeniu takiej atrakcji turystycznej, która będzie promować dziedzictwo kolejowe regionu oraz wykorzysta potencjał trasy dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, w tym jedną z najpiękniejszych tras Chabówka-Nowy Sącz. Patrząc na zainteresowanie turystów wiemy że było warto pokusić się o organizacje takiego przedsięwzięcia - mówi Filipowicz.

Nowością w tegorocznym sezonie turystycznym będzie duża liczba weekendowych kursów na trasach  Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa. Historyczne składy zawitają też do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Gorlic, Biecza, Wadowic, Żywca i Zakopanego.

Jak zawsze w trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji między innymi  zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki na peronach, występy zespołów muzycznych, degustacje przysmaków na stoiskach kulinarnych, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.

Atrakcji nie zabraknie także na pokładzie historycznych składów. Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej i Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, przebrani w stroje rodem z dawnej Galicji – handlarzy, podróżujących muzyków, bogatych mieszczan. Stałym elementem przejazdów będzie także postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza.

(ami). fot. A.M,MACH