Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
przewiń w dół
15/03/2017 - 22:40

PIT 36? PIT 37? Od 15 marca rozliczenie roczne zrobi za ciebie urząd skarbowy

Już od 15 marca składanie rocznych PIT-ów zostanie maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć on-line wniosek np. PIT 36, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Wedle zapewnień resortu finansów będzie to najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów.

Skąd to novum w sposobie rozliczania się z fiskusem? Sejm uchwalił 9 marca zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki nowym przepisom 13 mln podatników, którzy składają roczny PIT, będzie mogło to zrobić w najprostszy możliwy sposób informuje  resort finansów.

Przeczytaj też Jakie są odliczenia od podatku przed złożeniem rocznego PIT-u? 

 Wystarczy przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, na przykład z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego - czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.

Na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych skarbówka samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.

Jak przekonuje resort finansów,  nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych.