Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
24/11/2016 - 14:05

Od Tarnowa do Brukseli - innowacyjne projekty z Małopolski na arenie międzynarodowej

Ci, którzy swoje innowacyjne pomysły zaprezentowali w konkursie StartUp Award, organizowanym przez przez Instytut Studiów Wschodnich Zygmunta Berdychowskiego, wyruszyli do Brukseli. Swoje projekty pokazali podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Brussels Innova 2016. Małopolskie stat-upy wróciły z Brukseli obsypane nagrodami. To potwierdzenie, że Małopolska absolutnie zasłużenie nosi miano prymusa innowacji w Polsce.

Firmy, które postawią na rozwój innowacyjnych technologii, wygrają rywalizację o zdobycie rynku. Kraje, który postawią na innowacje, zwyciężą w wyścigu o wzrost gospodarczy i miejsce państwa w świecie oraz poprawią warunki ekonomiczne i społeczne swoich obywateli. Dlatego właśnie innowacja jest jedną z podstaw trwałego rozwoju gospodarczego krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Do roli lidera innowacji w Polsce aspiruje województwo małopolskie. Małopolska należy do grona dwudziestu ośmiu unijnych regionów, które najszybciej się rozwijają, a innowacje, nowe technologie i badania naukowe znalazły się wśród priorytetów rozwojowych województwa.

- W Unii Europejskiej jest 276 regionów. Nasza obecność wśród 28 najprężniej rozwijających się jest więc ogromnym wyróżnieniem. To ścisła czołówka, a my po raz kolejny udowadniamy, że zapracowaliśmy solidnie na przyznany nam przez Komitet Regionów prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 – uważa Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Przeczytaj też 

W Małopolsce coraz chętniej inwestują także firmy zagraniczne. W latach 1995-2014 liczba inwestorów zagranicznych w tym regionie wzrosła czterokrotnie. A jeżeli do tego dodać zaplecze naukowo-badawcze województwa, to otrzymujemy sprzyjające warunki do powstawania stat-upów i rozwoju innowacji. 

Obok znanego krynickiego Forum Ekonomicznego, Małopolska gości także najważniejszą konferencję w kraju poświęconą wpływom innowacyjnych technologii na rozwój przedsiębiorczości i gospodarki oraz nowym trendom w biznesie - Forum Inwestycyjne, które od ponad 9 lat odbywa się w Tarnowie.

Przeczytaj też Zgarnęli 100 tysięcy złotych na biznes!

W latach 2015-2016 podczas Forów Inwestycyjnych przeprowadzony został konkurs „StartUp Award” dla najatrakcyjniejszych projektów start-up-owych. Tegorocznymi zwycięzcami w ramach Projektu „Małopolska Przestrzeń Innowacji” zostali autorzy projektu LGM S.A. „Mamy prostą innowację. Generujemy więcej energii z istniejących urządzeń. Tyle i aż tyle, ponieważ każdy z nas jej potrzebuje. My potrafimy ją uzyskać, zwiększając efektywność, ściągając limity z istniejących generatorów” – tłumaczyła Justyna Wysocka-Golec, współwłaścicielka firmy LGM.

Najciekawsze projekty z Małopolski otrzymały możliwość przedstawienia swojej oferty na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy (6-8 września 2016 roku), a także podczas 65. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2016, które odbyły się w stolicy Belgii (17 – 19 listopada 2016 roku). Wyjazd do Brukseli został zorganizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, konsekwentnie promującą i wspierającą innowacyjne talenty. Podczas Targów swoje wynalazki zaprezentowały m.in. już wspominana LGM S.A. z rewolucyjną technologią sterowania mocą generatorów energii elektrycznej, firma Prodromus (laureat nagrody „StartUp Award” w 2015 roku), która przedstawiła bezprecedensowy zautomatyzowany trenażer (robot) chodu, przeznaczony do rehabilitacji kończyn dolnych pacjentów z dysfunkcjami chodu, a także finalista konkursu 2016 roku - 3DKreator sp. z o.o., która zaprezentowała drukarkę 3D Kreator Motion zawierającą unikalny system filtracji powietrza „SYNE”, neutralizujący szkodliwe związki chemiczne podczas drukowania 3D.

Start-upy z Małopolski zostały docenione na brukselskich Targach i zdobyły uznanie jurorów. Robot firmy Prodromus zdobył aż trzy nagrody: Złoty Medal z wyróżnieniem w konkursie Eureka!, nagrodę Iranian Top Invetors oraz Złoty Medal ITEX Malezja. Drukarka 3D od 3DKreator sp. z o.o. wróciła do Polski ze Złotym Medalem konkursu Eureka! oraz Złotym Medalem Rumuńskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Badań Naukowych. Złoty Medal  Eureka! otrzymała także firma LGM S.A.

 „Bardzo dziękujemy Instytutowi Studiów Wschodnich za gościnę i organizację wyjazdu. Pozostanie dla nas niezapomniany” – napisała firma Prodromus na Facebooku. „Szczęśliwi i dumni, z targów Brussels Innova wyjeżdżamy z ważną dla nas nagrodą” – podsumowała swój udział w  65. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii firma 3DKreator.

Projekt „Małopolska Przestrzeń Innowacji” miał na celu wzmocnienie pozycji gospodarczej regionu aspirującego do roli lidera innowacji i był skierowany do przedsiębiorców z województwa małopolskiego, którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania w biznesie, współpracują lub planują rozpocząć współpracę z jednostkami naukowymi w celu wprowadzenia lub rozwoju innowacyjnego produktu, bądź usługi głównie z obszaru nauki o życiu, zrównoważonej energii oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Są to firmy, które zarówno w innowacjach procesowych, jak i usługowych/produktowych widzą szansę na zwiększenie eksportu i międzynarodowy rozwój przedsiębiorstwa. Realizacja projektu ma im umożliwić nawiązanie kontaktu z międzynarodowymi partnerami, a także partnerami z obszaru nauki oraz zdobycie wiedzy na temat realizacji projektów B+R w biznesie.

Zobacz katalog innowacyjnych firm z Małopolski

Anatoliy Zymnin Fot.forum-ekonomiczne.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu