Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/12/2016 - 06:45

Od nowego roku łatwiej wytniesz stare drzewo

Sejm RP przyjął nowelizacje ustawy o ochronie przyrody. Od 2017 roku zmieni się m.in. prawo dotyczące wycinki drzew i krzewów – w wielu przypadkach nie będzie to wymagało administracyjnej zgody, zmniejszą się też kwoty do zapłaty oraz kary.

Nowelizacja to ułatwienie pracy samorządom, ale przede wszystkim obywatelom, którzy, żeby pozbyć się starego drzewa z posesji, musieli „przejść długą administracyjną drogę” i czekać na decyzję.

– Sejm przegłosował ustawę o ochronie przyrody, która w znaczny sposób ułatwia obywatelom pozbywanie sie niechcianych drzew i krzewów. To rzecz bardzo praktyczna, bo teraz zgodnie z obowiązującym prawem, żeby usunąć stare drzewo trzeba na jakiejkolwiek działce w tym prywatnej właściciel musi się zwrócić do danej gminy z wnioskiem o decyzje o wycince. Wszystko to jest obostrzone dość dużym rygorem. Żadnej nadzwyczajnej ochrony przyrody ta procedura nie daje, a jest wielką mitręgą administracyjną i naraża obywateli na koszty – zaznacza Anna Paluch, posłanka PiS.

Drzewo dobędzie można wyciąć, o ile nie będzie się to wiązało z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ostatecznie jak będzie wyglądała procedura zdecyduje konkretna rada gminy.

Czytaj: Co się dzieje? Zamknięta ul. Zielona, korki i zdziwienie kierowców [zdjęcia]

– Zwiększył się  zakres swobody dla większych obwodów drzew – dla bardziej wyrośniętych drzew będzie konieczność wydawania decyzji. Zmienił się też sposób pomiaru nie na 5 centymetrów nad ziemią, co jest niewykonalne, ale w pierśnicy na wysokości 1 metr 30 centymetrów. Zmniejszy się też stawka opłat za wycinkę – do 500 zł za drzewo i 200 za krzewy. Rada gminy dostała kompetencje, żeby prowadzić politykę w tym zakresie, czyli obniżek opłat lub nawet zwolnienie w odniesieniu o kryteria podane w ustawie – dodaje.

Współautorem nowelizacji jest sądecki poseł Jan Duda.

(JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu