Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/11/2017 - 17:15

Od godziny 22 do 6 alkoholu nie kupisz? Sejm przegłosował, że decydować będą radni

Sejm uchwalił 25 listopada ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Gdzie i kiedy kupimy alkohol? Posłowie w tej sprawie dali pole do popisu lokalnym samorządom.

W myśl przyjętych przepisów gminy będą mogły ustalać również ilość punktów, w których sprzedawany jest alkohol poniżej 4,5 procenta. Dotychczasowe limity uwzględniały jedynie mocniejsze alkohole.

Samorządy będą mogły tez elastycznie ustalać ilość koncesji przypadających nie tylko na całe swoje terytorium ogółem, ale szczegółowo z rozbiciem na dzielnice, osiedla, sołectwa itp.

Zobacz też: Nowy Sącz: Radni PO nie chcą monopolowych w mieście

Co bardzo ważne, dzięki nowelizacji przepisów samorządy do ograniczenia sprzedaży wyborów alkoholowych. Gminy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00.

Kolejna istotna zmiana to całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych za wyjątkiem jedynie tych, które wyznaczy samorząd – mowa tu np. o ogródkach piwnych i sezonowych punktach sprzedaży. Wszystkie takie punkty będą musiały legitymować się konkretnymi koncesjami.

Zobacz też: W Nowym Sączu ponad połowa gimnazjalistów pije alkohol, który sama sobie kupuje!

Jeszcze w piątek Komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zgłaszała do wspomnianych nowelizacji pewne zastrzeżenia, ale już 24 listopada 246 posłów zagłosowało na: tak, 161 na: nie a 20 wstrzymało się od głosowania.

W 2016 roku mieszkańcy Nowego Sącza wydali na alkohol  ponad 111.5 mln złotych. Na piwo 48,5 mln zł, na wino 10, 7 mln, a na alkohol wysokoprocentowy 52,3 mln.

Radni Nowego Sącza dyskutują o tym problemie już od wielu lat. Cały czas jest ten sam limit koncesji - 170 koncesji dla sklepów i 70 dla lokali gastronomicznych. Już w lutym 2016 roku radny Józef Hojnor apelował o zmniejszenie tych liczb. Gorące dyskusje toczyły się też wokół koncesji wydawanych na rzecz stacji paliw.

A co zamknięciu sklepów nocnych z alkoholem myślą nasi Czytelnicy? W sondzie na ten tema wzięło udział 716 osób. 35 procent jest za zamknięciem nocnych monopolowych, 56 przeciw a 5 procent nie umiała dać jednoznacznej odpowiedzi.

ES [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu