Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
26/03/2017 - 11:45

Obwodnica wzdłuż Dunajca czy Węgierska Bis (bis). Kto jest za a nawet przeciw?

W piątek (24. 03.) Izba Gospodarcza w Nowym Sączu zorganizowała spotkanie w sprawie proponowanej przez wójta Bernarda Stawiarskiego wspólnej batalii o Obwodnicę wzdłuż Dunajca. Z kolei dyrektor MZD Grzegorz Mirek przedstawił propozycję, kolejną, Węgierskiej Bis.

W 2015 roku samorządowcy z Sądecczyzny podpisali porozumienie/list intencyjny w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz budowy tzw. Obwodnicy wzdłuż Dunajca. Sygnatariuszami porozumienia byli : miasto Nowy Sącz – prezydent Ryszard Nowak, Powiat Nowosądecki – starosta Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk, gminy: Chełmiec – Bernard Stawiarski, Łącko – Jan Dziedzina, Łososina Dolna – Stanisław Golonka, Podegrodzie – Małgorzata Gromala, miasto i gmina Stary Sącz – Jacek Lelek.

Gminia Chełmiec zrobiła projekt, uzyskała decyzję środowiskową, ale w wyścigu po unijne środki projekt przepadł. Stawiarski został na placu boju sam. Miasto Nowy Sącz skoncentrowało się na dwóch innych projektach: obwodnicy Północnej i budowie nowego mostu helleńskiego wraz z dwoma rondami, czyli nowego układu komunikacyjnego na styku Nowego Sącza i gminy Chełmiec. Powiat dopiął starania o Obwodnicę Zachodnią.

Zobacz też: Chełmiec na wojnie z marszałkiem o drogę wzdłuż wałów Dunajca

W tzw. międzyczasie Nowy Sącz przegrał z ekologami batalię o Węgierską Bis. Stawiarski – zresztą wcale nie był w tej opinii odosobniony – był przekonany, że tym samym Nowy Sącz na nowo połączy siły z Chełmcem, bo Obwodnica wzdłuż Dunajca, to świetna alternatywa dla Węgierskiej Bis. Stawiarski ponownie wysłał do wszystkich sygnatariuszy odezwę by zdeklarowali: czy nadal są za budowę owej obwodnicy. Tym bardziej, że Urząd Marszałkowski stwierdził, że ta przepadła, bo nijak nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych w mieście.

- Konkretnie odpowiedziała jedynie wójt Podegrodzia – nie krył rozżalenia wójt Bernard Stawiarski. Pozostali, w tym Sądecka Izba Gospodarcza, byli bardzo wstrzemięźliwi. A tu raptem 24 marca SIG zwołała spotkanie w ratuszu właśnie w tej sprawie. I na czym stanęło?

Przedstawimy relację (fragmenty) ze strony internetowej gminy Chełmiec i Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Zobacz też: Nowak chce pomóc Stawiarskiemu, Stawiarski chce się leczyć... Wszystko przez obwodnicę

Urzędnicy Stawiarskiego skomentowali:

Zdaniem uczestników spotkania kolejnym ważnym etapem realizacji budowy „Obwodnicy Doliną Dunajca” miałby być odcinek od obwodnicy Północnej Nowego Sącza poprzez tereny wzdłuż Dunajca w miejscowości Marcinkowice następnie nowy most na Dunajcu do miejscowości Dabrowa na wysokości kamieniołomu jako przełożenie drogi krajowej nr 75 odciążając tym samym ruch z ulicy Tarnowskiej w Nowym Sączu oraz miejscowości Wielogłowy.

Zdaniem wójta Gminy Chełmiec budowa całej drogi „Obwodnica Doliną Dunajca„ ma olbrzymie znaczenie dla całej Sądecczyzny lecz realizowana jest nie po kolei. Zdaniem wójta w pierwszej kolejności powinien zostać wybudowany odcinek od obwodnicy Północnej Nowego Sącza poprzez ul. Krakowską a następnie wzdłuż Dunajca aż do miejscowości Brzezna i wpięcie do istniejącej obwodnicy Zachodniej. Pozwoliłoby to na odciążenie z ruchu zarówno ul. Tarnowskiej jak i Węgierskiej oraz z centrum miasta. Po wybudowaniu tego fragmentu obwodnicy powinno się dopiero budować kolejne mosty  tj. na ul. Piramowicza i w Dąbrowej oraz remontować most heleński.

Na uwagę zasługuje niepodważalny fakt, iż gmina Chełmiec dysponuje już od dawna decyzjami środowiskowymi na budowę obwodnicy po terenach gminy Chełmiec nawet składała wniosek o środki unijne, który nie znalazł uznania wśród uczestników Forum Subregionu Sądeckiego.

Zobacz też: Nowy most heleński: radny Hojnor wznosi toast, skorzystają kierowcy

Biuro prasowe prezydenta relacjonuje z kolei:

Podczas spotkania uczestnicy omawiali istotne kwestie dotyczące między innymi planowanego przebiegu tzw. Węgierskiej bis, która odciąży ruch samochodowy na obecnej ulicy Węgierskiej. Miałaby ona przebiegać od ulicy Piramowicza i kierować się w stronę północną do rzeki Dunajec, a następnie poprzez nowy most połączyć się z gminą Chełmiec. W założeniach droga miałaby się włączyć w Obwodnicę Zachodnią, tworząc jednolity układ komunikacyjny. Szczegóły przebiegu drogi omawiał dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek.

W związku z planowaną inwestycją kwestie dotyczące późniejszej zmiany przebiegu drogi wojewódzkiej na odcinku rondo w Starym Sączu do mostu św. Kingi, przedstawił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Natomiast dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj przedstawiła wstępny harmonogram istotnych działań związanych z pozyskaniem środków finansowych na realizacje nowej drogi pod nazwą Węgierska bis, a także realizacji inwestycji komunikacyjnej na dwóch głównych etapach: pierwszy realizowany przez Nowy Sącz, a drugi przez Województwo Małopolskie.

ES [email protected] Fot.: UM w Nowym Sączu, UG w Chełmcu

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018