Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/05/2016 - 12:00

Nowy Sącz: Sanepid już nie bada wody! Gdzie iść?

Gdzie zbadać wodę ze studni? To pytanie zadają sobie od początku wiosny wszyscy działkowicze, właściciele domków letniskowych i ci, którzy maja wodę z sieci a tę ze studni używają jedynie sporadycznie. Okazuje się, że siedziba sanepidu, to wcale nie taki oczywisty adres.

- Sanepid w Nowym Sączu nie ma już laboratoriów. Wszystkie próbki, które są pobierane trafiają do analizy do Krakowa. A w Krakowie indywidualnych badań nie przeprowadzamy - wyjaśnia Elżbieta Kuras, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie. I odsyła nas jednocześnie do Sądeckich Wodociągów.

I rzeczywiście. SW to był strzał w dziesiątkę. -  Badanie bakteriologiczne kosztuje 150 złotych. Trzeba się na nie wcześniej zapisać. Próbki przyjmujemy w poniedziałek i wtorek, odbiór wyników jest piątek. Woda musi być dostarczona w sterylnym pojemniczku, który można pobrać u nas - usłyszeliśmy w laboratorium. Dla bezpieczeństwa - pod względem bakteriologicznym - woda powinna być badana raz w roku a przed sezonem trzeba na nie zaczekać w kolejce nawet i trzy tygodnie. Warto też przy okazji sprawdzić stężenie pierwiastków a przede wszystkim żelaza i manganu. To już droższa sprawa, bo za oba zapłacimy 200 złotych. W tym wypadku próbkę można dostarczyć każdego dnia w godzinach pracy laboratorium nawet w zwykłym słoiku.

Ważne. Badanie przed upływem roku bezwzględnie należy przeprowadzić po powodziach i gdy mamy obawy, że woda mogła zostać skażona z innych przyczyn.

Tym, którym wydaje się to zbyt wygórowana cena śpieszymy z wyjaśnieniem, że w wodzie mogą być na przykład bakterie kałowe, zarodniki całej palety pasożytów a nadmiar wspomnianych pierwiastków to kolejna, równie szybka droga do najróżniejszych chorób na przykład wątroby i nerek.

Warto przy okazji zaznaczyć, że na terenie Nowego Sącza działają również prywatne, komeryjne laboratoria. Tu za badanie bakteriologiczne zapłacimy mniej, bo około 100 złotych. 

ES [email protected]

Fot. ilustracyjne: sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu