Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
przewiń w dół
11/01/2017 - 07:20

Nowy Sącz jednym z najmniej fiskalnych miast w Polsce

Nowy Sącz znalazł się w czołówce najmniej fiskalnych polskich miast na prawach powiatu. Tak wynika z raportu „Polityka podatkowa gmin 2013-2015”opublikowanego przez pismo „Wspólnota”.

Jak podkreślają autorzy raportu, w zestawieniach zostały wzięte pod uwagę nie tylko przekrojowe wskaźniki stawek podatków lokalnych. Zbadano także jak obniżenie  stawek, podatków, ulg, zwolnień, umorzeń, odroczeń wpływa na dochody bieżące miasta. Porównano z sytuacją, gdyby samorząd stosował maksymalne stawki podatkowe.

Wskaźnik 100 proc. oznacza w badaniu, że gmina nie obniżyła żadnej stawki podatkowej i nie udzieliła zwolnienia ani umorzenia, przy czym badania dotyczyły średniej wartości w okresie trzech lat, od 2013 do 2015 roku.

Nowy Sącz w kategorii miast na prawach powiatu uzyskał czwarte miejsce i wskaźnik na poziomie 86,23 proc

.

.- To świadczy o tym, że Nowy Sącz jest miastem atrakcyjnym dla mieszkańców oraz przedsiębiorców, stymulując politykę podatkową, działa w przekonaniu o właściwych efektach w przyszłości. "Utrata" 14 proc. dochodów podatkowych, to inwestycja w przyszłość miasta, szansa na rozpoczęcie i rozwój firm, poszerzenie rynku pracy i wsparcie dla aktywnych. Ta sytuacja jednak nie będzie trwała wiecznie. Miasto funkcjonuje i będzie funkcjonowało z podatków, dzięki którym inne dziedziny życia jak: oświata, kultura, sport, mogą się rozwijać - skomentował wyniki raportu pisma Wspólnota prezydent Ryszard Nowak.

(ami), fot.UMNS, archiwum Sądeczanin.info