Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/06/2014 - 06:00

Nowe prawo wodne: nowe obowiązki dla gmin

- Protestujemy przeciwko temu, by po raz kolejny wójt stawał się policjantem wobec własnych obywateli – tak założenia do projektu ustawy Prawo wodne komentuje Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Rada Ministrów pracuje nad założeniami nowych przepisów dotyczących gospodarki wodnej. Znajdują się one na etapie konsultacji społecznych, nowa ustawa Prawo wodne powinna być gotowa na przełomie lata i jesieni tego roku.

Reforma już dziś budzi kontrowersje. O części zmian negatywnie wyraża się Związek Gmin Wiejskich RP. Jego przedstawiciele mają zastrzeżenia na przykład do tego, że melioracja będzie nowym zadaniem własnym gminy. Organizacja proponuje, by urządzenia melioracji wodnych szczegółowych były w gestii powiatów, choćby dlatego że cieki wodne nie ograniczają się do jednej gminy.

Związek Gmin Wiejskich zarzuca ponadto prawodawcy, że nie ma pełnego rozpoznania, jakimi kosztami skutkować będzie wejście w życie nowych przepisów.

- Z naszego doświadczenia, wynika, że będą to koszty olbrzymie. Jeżeli coś jest zadaniem własnym gminy, to przychodzą kontrole i żądają wykazania, jak te zadania są wykonywane - ostrzega Mariusz Poznański.

Zastrzeżenia budzi też propozycja, by środki, które dziś powinny zbierać spółki wodne, były zbierane przez gminy po uprzednim ustaleniu w formie uchwały odpowiedniej opłaty od właścicieli gruntów korzystających z rozwiązań melioracyjnych.

- Protestujemy przeciwko temu, że po raz kolejny wójt stawał się policjantem wobec własnych obywateli - zaznacza Poznański.

(jg)
Źródło: wnp.pl, fot. arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu