Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/01/2017 - 13:35

Nie przywoźcie jajek z Krakowa! Ptasia grypa

Tablice informacyjne, maty dezynfekcyjne na wyjazdach ze stref zapowietrzenia oraz zakaz handlu jajami i drobiem na placach targowych - to działania podjęte w Krakowie w związku z wystąpieniem w mieście ogniska wirusa H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy.

"Zagrożenia nie ma, ale obowiązuje profilaktyka. Wirus jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak musimy podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się" - wyjaśnił Kazimierz Żak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie.

Wirus ptasiej grypy stwierdzono w stadzie kur w Krakowie przy ul. Warchałowskiego. Kury wybito. Zgodnie z procedurami, w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, rozporządzeniem wojewody wyznaczono w Krakowie dwie strefy - zagrożenia i zapowietrzenia.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały tablice informacyjne. Także każdy samochód wyjeżdżający z tej strefy będzie musiał przejechać po rozłożonych matach nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Maty zostały rozłożone na skrzyżowaniach: Petrażyckiego przy Libertowskiej, Spacerowej przy Babińskiego, Ks. Trockiego przy Skotnickiej, Skotnickiej przed węzłem od strony Skawiny, na Kozienickiej, na ul. Dąbrowa, na ul. Bogucianka.

Taka będzie przez trzy tygodnie. Piesi między strefami mogą poruszać się bez przeszkód.
Na krakowskich placach targowych będzie obowiązywał zakaz handlu jajami i drobiem. Produkty te można kupować jedynie w sklepach i kioskach objętych nadzorem sanitarnym.

**
PTASIA GRYPA – HPAI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie województwa małopolskiego potwierdzono sześć przypadków wysoko zjadliwej grypy ptaków HPAI.

Pierwsze ognisko: w dniu 20 grudnia 2016r.  zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie.

Drugie ognisko: w dniu 22 grudnia 2016r.  PIW-PIB w Puławach potwierdził wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 60 sztuk drobiu (kur i indyków) w gminie Książ Wieki, powiat miechowski, województwo małopolskie. Ognisko to znajduje się w odległości około 1 km od pierwszego przypadku choroby.

Trzecie ognisko: w dniu 24 grudnia 2016r. zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym 41 sztuk drobiu ( kury i kaczki) w miejscowości Czuszów, gmina Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie.  

Czwarte ognisko: wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie przyzagrodowym (utrzymywano w nim w sumie 7 sztuk drobiu - kury) położonym w miejscowości Dąbrowa Tarnowska (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski, województwo małopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 29 grudnia 2016 r. z PIW-PIB w Puławach.  

Piąte ognisko: w dniu 5 stycznia 2017 r. zostało potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 286 sztuk drobiu różnego rodzaju gatunków - miejsowość Krzywaczka, powiat myślenicki, województwo małopolskie.

Szóste ognisko: wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 52 sztuki drobiu (różne gatunki) położonym w  Krakowie - na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 11 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Służby weterynaryjne wdrożyły w ww. gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane  w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne.
W związku z wystąpieniem choroby zostały wydane stosowne akty prawa miejscowego.Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8  u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego
źródło: wiw.krakow.pl, wpolityce.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu