Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
przewiń w dół
09/01/2017 - 10:10

Nie da się pomóc Romom. Rządowe pieniądze przepadły

Trzy samorządy z Subregionu Sądeckiego: gmina Łącko oraz gmina Limanowa i miasto Limanowa nie wykorzystały rządowych pieniędzy na zakup mieszkań dla Romów, jakimi dysponowały w 2016 roku. Tym samym pieniądze przepadły.

Łącko dostało na ten cel z rządowego programu pomocy Romom 900 tys. zł, miasto Limanowa - 600, a gmina Limanowa - 200 tys.   
Każda próba zakupu nieruchomości dla Romów przez samorządowców kończyła się protestem ewentualnych, nowych sąsiadów romskich rodzin.

Znamienny jest tu przykład Czchowa, gdzie do zakupionego jeszcze w 2015 roku przez burmistrza  Limanowej Władysława Biedę domu nie przenieśli się Romowie z ulicy Wąskiej w Limanowej.

Po stronie protestujących mieszkańców Czchowa stanął burmistrz Marek Chudoba, wydając zarządzenie zakazujące zasiedlenie nieruchomości, "w trosce o bezpieczeństwo" nowych lokatorów. W tej sytuacji trzy rodziny romskie z Limanowej zrezygnowały z przeprowadzki.   
Sprawa znajduje się w sądzie administracyjnym w co zaangażował się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sukcesem zakończyły się  jedynie przenosiny w 2015 r. do Marcinkowic w gm. Chełmiec jednej, wieloosobowej rodziny romskiej z Limanowej.     

- Problem romski wydaje się  nierozwiązywalny, a na pewno same samorządy temu nie podołają. Tu muszą być podejmowane działania na szczeblu centralnym - komentuje wójt Łącka Jan Dziedzina.

Na terenie gminy Łącko znajduje się osada romska w Maszkowicach, gdzie ok. 200 osób żyje w warunkach urągających XXI wiekowi. Próby zintegrowania Romów ze społecznością lokalną nie powiodły się, to dwa odrębne światy. 

7 grudnia w w osadzie romskiej w Maszkowicach wybuchł pożar. Zycie straciło 3-letnie dziecko, a kilkanaście osób dach nad głową. Samorządowcy chcieli zakupić pogorzelcom dwa kontenery mieszkalne z funduszy rządowych, ale nie zdążyli.       
(s)
Więcej o historii cygańskiej osady w Maszkowicach przeczytacie w styczniowym numerze miesięcznika "Sądeczanin"

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu