Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
01/04/2017 - 05:15

Newag będzie produkować elektryczne autobusy. Co wiedział minister Gowin?

Newag wychodzi poza kolejową branżą i wchodzi w rynkową niszę. Będzie produkować w Nowym Sączu elektryczne autobusy. Firma chce zarobić na walce ze smogiem. Czy to oznacza, że w Nowym Sączu przybędzie nowych miejsc pracy? (prima aprilis)

Dlaczego sądecka spółka, która specjalizuje się w produkcji taboru kolejowego stawia na dywersyfikację i wychodzi poza branżę kolejową? 

Przeczytaj też Newag ma grube miliony na inwestycje, a nie ma... ludzi do roboty

Wszystko, dlatego, że ubiegły rok na krajowym rynku taboru szynowego należał do słabszych. Eksperci, co prawda prognozują, że sytuacja w branży powinna być o wiele lepsza, ale Newag woli szukać biznesowej niszy …w smogu. Stawia więc na produkcję elektrycznych autobusów.

Przypomnijmy, że w lutym na antenie Radia Kraków wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin mówił, że bezemisyjny transport miejski to najskuteczniejszy sposób na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Polityk stwierdził też, że produkcja elektrycznych autobusów to kwestia dwóch lat. Wśród firm, które pojazdy mogłyby produkować, wymienił sądecki Newag.

Rzecznik spółki Łukasz Mikołajczyk proszony wówczas o komentarz, powiedział, że polityk najwyraźniej pomylił produkcją szynobusów zwanych czasem autobusami szynowymi z autobusami elektrycznymi.  Teraz okazuje się, że  Gowin „wyszedł przed orkiestrę” i zdradził biznesowe plany Newagu.

Przeczytaj też Gowin chce w Newagu produkować elektryczne autobusy?

Elektryczne autobusy przedsiębiorstwo zacznie produkować w przyszłym roku. Pierwszą partię pojazdów spółka wyprodukuje dla Nowego Sącza.

Przeczytaj też Wiceprezydent Piech już to klepnął. W Nowym Sączu będą elektryczne autobusy

Przypomnijmy, że wiceprezydent Wojciech Piech podpisał w ministerstwie rozwoju i finansów specjalne porozumienie w sprawie rozwoju elektromobilności. Autobusy będą czerpać prąd ze specjalnej stacji elektrycznego doładowania, która pojawi się w mieście.

Produkcję elektrycznych autobusów Newag ulokuje w jednej z niedawno wybudowanych hal. To pewne, że spółka zwiększy zatrudnienie. Ile osób znajdzie pracę, na razie nie wiadomo. 

Była to jedna z primaaprlisowych dezinformacji. Mamy nadzieję, ze dobrze się z nami bawiliście 1 kwietnia : )

Agnieszka Michalik, fot. A.M

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Na zewnątrz coraz chłodniej. Jak oszczędnie palić w piecu i w dodatku tak, by spalać większość szkodliwych substancji? Radzi mistrz kominiarski Tomasz Szołdrowski


Dziękujemy za przesłanie błędu