Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
przewiń w dół
11/08/2017 - 05:15

Naukowcy PAN straszą, że Nowy Sącz czeka zapaść gospodarcza

Nasze miasto jest w grupie tych, co do których naukowcy używają wprost określenia: utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza. Nasze miasto jest na 106 lokacie. Chodzi o raport opracowany przez specjalistów z Polskiej Akademii Nauk.

Opracowanie oparte jest na analizie danych z 225 średniej wielkości miast w Polsce. W najgorszej sytuacji jest według naukowców Prudnik w województwie opolskim, listę zamyka z kolei Namysłów, miasto leżące w tym samym województwie.

Dane zostały opublikowane w serwisie samorząd.pap.pl. Analizie poddano miasta o randze niższej niż serce województwa a liczące sobie powyżej 20 tys. mieszkańców.

Zobacz też: Nowy Sącz się wyludnia przez emigrację a Chełmiec zmienia się w Eldorado?

Autorzy serwisu cytują fragment rozmowy z autorem analizy prof. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN z Polską Agencją Prasową. W rozmowie profesor podkreśla, że „niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam”. -Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik – podkreślił.

W komentarzu do raportu samorządowcy mówią wprost o problemie zagwarantowania wkładu własnego miast w procesie ubiegania się o środki unijne. Naukowcy bezpardonowo mówią też odpływie z miast młodych, wykształconych ludzi, o rozpadzie więzi społecznych.

Publikacja raportu PAP zbiegła się w czasie z publikacją raportu Głównego Urzędu Statystycznego, według którego Nowy Sącz w 2016 roku był najszybciej wyludniającym się miastem w naszym powiecie.

Co Wy na to?

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu