Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/04/2017 - 06:45

Muszyńskie Ogrody Biblijne znów zostaną otwarte. Kiedy?

Po zimowej przerwie Ogrody Biblijne w Muszynie znowu otworzą swoje podwoje dla turystów. Tuż przed długim majowym weekendem.

Muszyńskie Ogrody Biblijne szybko stały się jedną z największych atrakcji turystycznych i obiektem, który ma charakter ekumeniczny. Zlokalizowane przy kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP  stały się szczególnym miejscem medytacji, modlitwy, dialogu oraz wypoczynku. 

Tuż przed majowym weekendem znowu będą otwarte. Niebawem zostaną  odświeżone biblijne instalacje, takie jak między innymi miniatura Świątyni Salomona, czy rzeźba syna marnotrawnego.

Do pracy szykują się też ogrodnicy, którzy  pielęgnują prawie trzysta  gatunków roślin. Trwa przycinanie krzewów i drzewek oraz pielęgnacja sadzonek. W tym roku pojawia się nowe. Będzie to między innym egzotyczna tykwa, która będzie cieszyć oko turystów już w maju. To pnącze, którego owoce dynie.  W czasach Chrystusa po wydrążeniu służyły jako butelki .

Kiedy przyjdą wyższe temperatury pojawią się też inne egzotyczne rośliny takie jak figi, granaty, palma, czy drzewko oliwne. Ogrody Biblijne w Muszynie poprzez roślinność i różnego rodzaju rzeźby przypominają historie z Pisma Świętego. 

Projekt Ogrodów Biblijnych w Muszynie opiera się na bazie zabytków, w skład której wchodzą kościół parafialny, murowane dzwonnica i ogrodzenie, XVII wieczna kaplica wraz z figurą i drzewostanem oraz XIX - wieczna „stara plebania”. 

Integralną częścią ogrodu są rośliny charakterystyczne dla Ziemi Świętej, takie jak jednak krzewy liści laurowych, plamy daktylowe czy drzewa oliwkowe. Nie wszystkie jeszcze pojawią się na otwarcie sezonu. Ponieważ jeszcze w maju zdarzające się przymrozki  na razie są przechowywane krynickiej Pijalni Głównej.

Od chwili otwarcia obiekt cieszył się ogromną popularnością, zarówno wśród kuracjuszy, turystów jak i samych mieszkańców Muszyny. Oprowadzający zwiedzających przewodnicy z zaangażowaniem opowiadali czym są ogrody biblijne i pokazywali zwiedzającym ogrom pracy włożonej w ich zakładanie oraz pielęgnację. Ogromna w tym zasługa  jego pomysłodawcy, proboszcz muszyńskiej parafii ks. Paweł Stabach, architekt Zofii Włodarczyk, która ogród zaprojektowała i architeków krajobrazu Edyty i Andrzeja Buszków

W ubiegłym roku  muszyńskie Ogrody Biblijne odwiedziło ponad 80 tysięcy osób.

(ami) fot. archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu