Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/01/2018 - 10:50

MSWiA publicznie ogłasza, że Chełmiec stracił atrakcyjność inwestycyjną! O co chodzi?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji publicznie ogłosiło listę miejscowości, które otrzymały status miast. Pisząc o korzyściach tych zmian podkreśla: atrakcyjność inwestycyjną i możliwość pozyskiwania środków na rozwój miast. Tym samym daje do zrozumienia co stracił Chełmiec.

Na wspomnianej liście, obok sześciu innych miejscowości jest Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim, czyli miejscowość, której przyszłość podobnie jak Chełmca też ważyła się do ostatniej chwili. W tym wypadku jednak MSWiA odstąpiło od przesunięcia decyzji o rok.

MSWiA podkreśla, że wszystkie nowe miasta zyskały na zmianie dwie bardzo ważne rzeczy. Cytując dosłownie: - Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także  możliwość starania się o  fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Zobacz też: Wielki Nowy Sącz, czyli przez analogię o przyłączeniu Chełmca

Dalej resort tłumaczy się dlaczego Chełmiec musi na taką perspektywę zaczekać.

- Analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji. Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na rzetelne skonsultowanie z mieszkańcami.

I teraz sprawa najważniejsza. MSWiA podaje ciągle dyskutowane i podawane dotychczas bardzo różnie statystyki dotyczące przychylności dla miasta ze strony wszystkich mieszkańców gminy.

Zobacz też: Rząd ogłosił: Chełmiec nie będzie miastem. Wójt Stawiarski podnosi larum

- W przeprowadzonych do tej pory konsultacjach 75% mieszkańców miejscowości (sołectwa) Chełmiec było za zmianą statusu (przy frekwencji 54%), jednak w pozostałej części gminy Chełmiec (bez wspomnianego sołectwa) w konsultacjach wzięło udział zaledwie 3% mieszkańców – zdecydowana większość z nich, bo aż 64,77% sprzeciwiła się zmianie statusu miejscowości. Warto dodać, że cała gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców - informuje MSWiA w swoim komunikacie.

Informacja MSWiA od razu spotkała się z komentarzem władz Chełmca, który został opublikowany na stronie chelmiec.pl . Co ciekawe autorzy po raz kolejny postawili główny nacisk na utratę szansy na pozyskanie pieniędzy na utworzenie własnej, niezależnej komunikacji autobusowej.

(…) gmina straciła możliwość pozyskania dotacji unijnych na uruchomienie bezpłatnej komunikacji w tym zakupu własnego taboru, który docierałby do miejscowości peryferyjnych jak Krasne Potockie, Ubiad. Poprawiłoby to nie tylko możliwość dojazdu mieszkańców do sąsiednich miejscowości ale służyłoby również środowisku.

Na zakończenie pada argument, który chyba jak żaden inny przemówić może do mieszkańców gminy w dobie trwającej nieustannie dyskusji nad zanieczyszczeniem powietrza w Kotlinie Sądeckiej. - Bez wątpienia gmina utraciła również możliwość sięgnięcia po większe środki unijne na walkę ze smogiem.

Chodzi tu m.in. o możliwość skorzystania ze środków zarezerwowanych jedynie dla miast na przykład na wymianę pieców.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu