Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/06/2016 - 08:25

Minister Janczyk:Obniżka podatków dla małych firm. Ale nie dla samozatrudnionych

To już pewne. Od nowego roku właściciele małych firm zapłacą mniejszy podatek. Nie 19, a 15 procent. Rząd przyjął już nowelizację ustawy. Oficjalną nowinę razem z premier Beatą Szydło ogłosił nasz limanowski poseł Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Jednak nie wszyscy drobni przedsiębiorcy mogą liczyć na zmniejszenie daniny. Obniżka podatków nie obejmie tych, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą. Kiedy rząd pomyśli o nich? - pyta Janczyka portal Sądeczanin.info.

To ma być wsparcie dla małych firm. Niższy podatek zapłacą przedsiębiorcy, których przychód ze sprzedaży brutto nie przekracza 1, 2 miliona euro. Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie z nowym rokiem, ma pomóc małym firmom w ich rozwoju i budowaniu kapitału.

O nowych rozwiązaniach podatkowych mówił na konferencji w Warszawie limanowski poseł Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, który podkreślał, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż większe podmioty.

- Nie mogą korzystać z efektu skali, jak robią to duże firmy, korporacje - powiedział  minister 

Z obniżonej daniny cieszą się mali przedsiębiorcy. Na tę zmianę czeka pan Michał z  Nowego Sącza, który od trzech lat razem ze wspólnikiem prowadzi  niewielką firmę.

- Zajmujemy się grafiką komputerową i na razie kokosów na tym nie robimy. Ciągle jesteśmy na dorobku. Gdybyśmy płacili niższy podatek, moglibyśmy zainwestować na przykład w lepszy sprzęt. A do tego konieczne jest inwestowanie zysku, tak jak to robią duże i bogate firmy, które w sensie podatkowym fiskus zawsze skubie znacznie mniej, niż takich małych przedsiębiorców jak my.

Przyjęta przez rząd nowelizacja o obniżeniu podatków nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Takimi rozwiązaniami czuje się rozczarowana pani Magda, architekt krajobrazu.

- Szkoda, że rząd nie pomyślał o takich przedsiębiorcach jak ja. Założyłam własną firmę, bo wcześniej mogłam liczyć wyłącznie na zatrudnienie na umowie śmieciowej. Przez dwa lata płaciłam niski ZUS i wtedy wychodziłam na swoje. Teraz suma urosła do tysiąca stu złotych i naprawdę po odliczeniu kosztów wykonywania projektów ciężko wyjść na swoje. Nowy rząd nieustannie mówi o tym, że małym przedsiębiorcom trzeba dać szansę na rozwój. Ale widać nie wszystkim. Nie rozumiem dlaczego ta obniżka pomija tych, którzy prowadza indywidualna działalność gospodarczą.

Czy tacy przedsiębiorcy jak pani Magda doczekają się obniżenia podatków? - pytamy w telefonicznej rozmowie ministra Wiesława  Janczyka.

- Nie możemy dowolnie odpuszczać danin podatkowych dlatego, że jesteśmy odpowiedzialni za konstruowanie budżetu, który ma też stronę wydatkową pilnie oczekiwaną  przez różne grupy społeczne. To, co możemy zrobić na dzisiaj, zostało przygotowane, określone w ramy projektu nowelizacji ustawy. 

Jak tłumaczy minister Janczyk, politycy rządzącej partii nie składali w kampanii wyborczej deklaracji dotyczących obniżenia podatku dla przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualną i jak podkreśla, nie sposób wprowadzić na raz wszystkich podatkowych rozstrzygnięć.

Wedle ministerstwa finansów szacowane koszty obniżenia podatku CIT dla małych firm to 270 mln złotych. Ale jednocześnie rząd uszczelni system podatkowy. Jak ocenia Janczyk inicjatywa rządu będzie zachętą do wychodzenia z szarej strefy i prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele podmiotów.

- Jesteśmy przekonani, że wiele podmiotów, które podejmują dzisiaj trud prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy, utrzymywania miejsc pracy, często właśnie tych najmniejszych podmiotów, uzyska zachętę do prowadzenia biznesu i uzyska korzystniejsze warunki poprzez obniżenie tej daniny podatkowej - przekonywał w rozmowie z naszym portalem wiceminister finansów.

Projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu.

Agnieszka Michalik Fot: A.M.







Dziękujemy za przesłanie błędu