Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
przewiń w dół
06/01/2017 - 12:45

Marzniesz w pracy? Szef musi o ciebie zadbać albo ukarze go inspekcja pracy

Ścisnęło mrozem i niektórzy narzekają na dojmujące zimno w biurach. Przepisy mówią, że twój szef ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę w budynku i środki chroniące przed zimnem dla tych, którzy pracują pod gołym niebem. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty.

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. „Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza - informuje w komunikacje PiP. - Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C" -

Ogłoszona na stronie PiP instrukcja mówi, że w przypadku pracowników wykonujących w okresie zimowym zadania na wolnej przestrzeni obowiązki pracodawcy są bardziej rozbudowane ze względu na większe narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest - według PIP - zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni Celsjusza.

Przeczytaj też Koniec z głodowymi stawkami za godzinę pracy. Firmy na celowniku Państwowej Inspekcji Pracy

Inspekcja pracy podkreśliła, że obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

- Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje, ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy - czytamy na stronie internetowej PiP.

Przeczytaj też PIP może wpaść bez uprzedzenia. Koniec kontrolnych fikcji

W komunikacie wskazano, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież - temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza.

Gdy pojawią się problemy z zapewnieniem wymaganej przez prawo temperatury na stanowisku pracy albo gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom wymaganych środków ochronnych lub posiłków, należy złożyć skargę w okręgowym inspektoracie pracy. „Inspektor może (...) wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno, by pracować, a to zazwyczaj wiąże się także z nałożeniem kary grzywny" - podano w komunikacie.

(ami), fot.A.M
 
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu