Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/05/2017 - 10:20

Małopolska dostała od Unii wyróżnienie. Ale co my z tego mamy?

Ten tytuł od Komitetu Regionów Unii Europejskiej Małopolska otrzymała dwa lata temu. Tytuł tytułem, pytanie czy dało się z niego zrobić użytek?

Jak dotąd Małopolska jest jedynym regionem w Polsce, który otrzymał tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016. Teraz przyszła pora na pierwsze podsumowania. Czy wyróżnienie wpłynęło na rozwój województwa?

Do Małopolski przyjechali przedstawiciele jury konkursu przyznającego tytuł i sprawdzają efekty. Monitorują też realizację działań, za które przyznano tytuł - informuje urząd marszałkowski.

Przypomnijmy, że Małopolskę wyróżniono między innymi za silne regionalne partnerstwo, a także za efektywne wykorzystanie funduszy europejskich.

- Od wielu lat w Małopolsce konsekwentnie stwarzamy sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu. Dążymy do tego, aby mówiąc o przyjaznym miejscu dla przedsiębiorczości, mówiono o Małopolsce. Ten tytuł to wyraźny sygnał, że nasze wieloletnie starania są zauważalne na poziomie europejskim i dawane innym, jako wzór do naśladowania.

To dlatego, podkreśla Krupa, w trakcie ostatniego 1,5 roku na zaproszenie Komitetu Regionów i Komisji Europejskiej Małopolska uczestniczyła między innymi w Open Days czyli największej w Europie konferencji dla małych i średnich przedsiębiorstw. To była okazja przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy mogli się dzielić swoimi doświadczeniami.

Przeczytaj też Małopolska pnie się w rankingu konkurencyjności Komisji Europejskiej

- Ostatni rok przebiegał w Małopolsce pod hasłem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Samorząd województwa na każdym kroku starał się komunikować mieszkańcom, firmom i instytucjom z regionu, że Małopolska to bardzo dobre miejsce do prowadzenia biznesu - dodaje marszałek.

Rozwój przedsiębiorczości w Małopolsce, jak zauważył Krupa, to efekt wspólnych działań samorządu regionalnego i partnerów, z którymi współpracuje. Dużą rolę odgrywają też fundusze unijne.

- W poprzedniej perspektywie, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wspierano sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestowano w rozwój infrastruktury naukowej. Obecnie, dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego WM nacisk kładzie się zwłaszcza na innowacje i wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Na ten cel zarezerwowano ponad 870 mln euro - informuje urząd marszałkowski.

Jak zauważa Jacek Krupa, Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości wiąże się też z wieloma wymiernymi korzyściami dla regionu.

Z jednej strony to oczywiście prestiż i wyraz uznania Komitetu Regionów i Komisji Europejskiej, a z drugiej – konkretne efekty gospodarcze.

Jednym z nich, dodaje marszałek Krupa, jest nowy projekt dotyczący sukcesji przedsiębiorstw w ramach Programu Interreg Europa, która pozwoli Małopolsce zdobyć unikatową w skali kraju wiedzę w zakresie wspierania firm przy transferze biznesu. Analiza wskazuje, że wielu założycieli firm, którzy wkraczają aktualnie w wiek emerytalny, przygotowuje się do przekazania rodzinnych biznesów. Projekt pozwoli przygotować się na spodziewaną falę transferów w firmach, zarówno przez samych przedsiębiorców, jak i przez instytucje otoczenia biznesu.   

(ami), fot, UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu