Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/01/2019 - 09:45

Luzowanie składkowej pętli. Małe firmy zapłacą mały ZUS. Ile i od kiedy?

Składki ZUS trzeba płacić bez względu na to, czy się zarabia czy nie , skarżą się drobni przedsiębiorcy, także ci z Nowego Sącza. Niektórzy tych finansowych obciążeń nie potrafią udźwignąć i biznes zamykają. Teraz ma się to zmienić. Z nowym rokiem weszła w życie zasada małe przychody – mały ZUS. Kto na tym skorzysta, a kto jest wyłączony spod tego przywileju?

- To po prostu nienormalne, żeby każdy, kto prowadzi firmę, niezależnie od tego czy bieduje i zarabia 1 tysiąc złotych, czy też świetnie prosperuje i wyciąga 200 tys. ma stałą składkę na ZUS - od lat skarżą się mali przedsiębiorcy. Teraz to blisko 1200 zł. Płacić trzeba nawet wtedy, kiedy biznes przynosi straty. To już koniec tego kuriozum, ale jak się okazuje nie dla wszystkich. Z nowym rokiem wchodzi w życie tak zwany mały ZUS. Mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj też Przyłapali zdrowych na chorobowym. Na ile przekręcili sądecki ZUS? 

Kto na tym skorzysta, a kto jest wyłączony spod tego przywileju?

- Tę ulgę będzie można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Trzeba się jednak śpieszyć. Na złożenie wniosku jest siedem dni, licząc od 1 stycznia 2019 roku - wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału ZUS.

Jak dodaje Szaniawska, z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej.

-Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT - tłumaczy rzeczniczka. - Przedsiębiorca nie może także ani w tym, ani w poprzednim roku wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

Czytaj też Jest źle, będzie gorzej. Kto nawija sądeckim przedsiębiorcom makaron na uszy

Ulga nie obejmie tych, którzy w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o., a także prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę albo zespół takich placówek. Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 tys.złotych.

Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Okres opłacania obniżonych składek wpłynie też na wysokość emerytury lub renty.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu