Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
10/01/2018 - 14:00

Luksus, beton i szkło. Nowa siedziba Sądu Rejonowego Nowym Sączu już gotowa [ZDJĘCIA]

Beton, szkło, stal i innowacyjne rozwiązania – tak prezentuje się wnętrze budynku nowego Sądu Rejonowego przy ul. Juliana Smolika 1 w Nowym Sączu.

Po nowym roku zaczęła się przeprowadzka sądu rejonowego do nowej siedziby, która została wzniesiona w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, nieopodal Komendy Miejskiej Policji.

Sądowa placówka stoi przy wytyczonej nowej ulicy.

- Budynek został przekazany nam do użytkowania 2 stycznia br. – mówi Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. – Gospodarzymy w nim zaledwie od kilku dni. Obecnie trwa przenoszenie poszczególnych wydziałów i agend sądu.

Zobacz: Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu rośnie w oczach (ZDJĘCIA, FILM!)

Do tej pory Sąd Rejonowy w Nowym Sączu działał w trzech punktach miasta: przy ul. Pijarskiej, Strzeleckiej i Mickiewicza (pod tym ostatnim adresem mieścił się Wydział Rodzinny i Nieletnich).

Przeprowadzka ma zakończyć się w lutym tego roku. W nowoczesnym budynku będą nie tylko lepsze warunki pracy, ale także obsługi petentów.

Do nowej siedziby przeniesie się 83 urzędników, 8 referendarzy, 26 sędziów, 5 asystentów i 19 kuratorów.

- Musimy przewieźć do gmachu przy ul. Smolika mnóstwo dokumentów – dodaje prezes sądu. – Dla zobrazowania wymienię, że jest to ponad dwa tysiące metrów bieżących akt, 2,2 tys. metrów bieżących akt z Wydziału Ksiąg Wieczystych i trzy tysiące metrów bieżących akt spraw zakończonych. Oczywiście dokumenty te są odpowiednio zabezpieczone. Ich przewóz jest cały czas monitorowany. Jest to gigantyczna logistyka. Musimy też przewieźć i zainstalować część sprzętu, który zabieramy z dotychczasowych siedzib. Niezbędny do funkcjonowania sądu. Trzeba go „zgrać” z wszystkimi systemami. Oczywiście w budynku jest też masa innych nowoczesnych urządzeń, które otrzymujemy do użytkowania.

W nowym budynku sądowym będzie dwieście stanowisk komputerowych. Teraz na ul. Smolika przeprowadza się sukcesywnie Wydział Ksiąg Wieczystych oraz ogromne archiwum.

W tym tygodniu ma się również rozpocząć przeprowadzka Wydziału Pracy i Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 15 stycznia zaczną się przenosiny Wydziału Karnego, a potem gospodarczego, finansowego i administracji.

- Chcemy, aby podczas przeprowadzi Sąd Rejonowy funkcjonował normalnie. – Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, tak, aby jego pracy nic nie zakłócało. Na to nie możemy sobie pozwolić, aczkolwiek mogą wystąpić pewne niedogodności, za co z góry przepraszamy petentów. Liczymy z ich strony też na wyrozumiałość.

Zobacz: Nowy wypasiony gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z podziemnym parkingiem i patio[ZDJĘCIA]

Do nowej siedziby przeprowadzi się 6 wydziałów, zespoły kuratorskie i 4 oddziały w tym administracyjny i gospodarczy. W sumie ponad 100 pracowników i 35 sędziów.

Przed budynkiem wygospodarowano teren na parking, na którym może zaparkować 50 samochodów. Są wydzielone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku na parterze jest duży hol ze stanowiskami dla pracowników, jest także duża, czytelna tablica informacyjna, z której można dowiedzieć się, jaki jest układ pomieszczeń w tym budynku, jest biuro podawcze, kasa, biuro obsługi interesanta, czytelnia akt.  

Na wyższych kondygnacjach są sale rozpraw. Jest ich 18. Jest też duża sala z odpowiednimi zabezpieczeniami, w której będą prowadzone procesy osób uważanych za szczególnie niebezpieczne. W tej sali jest wydzielone odpowiednio zabezpieczone i chronione miejsce nazywane potocznie „klatką”.

W budynku działa wiele systemów zapewniających bezpieczeństwo. Pomieszczenia są monitorowane, pracuje ochrona.

Budowa gmachu sądu w Nowym Sączu to pionierska w skali kraju inwestycja, która była realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszty przedsięwzięcia ponosiły wspólnie, należący do skarbu państwa Bank Gospodarstwa Krajowego i warszawska spółka Warbud, która wzięła na swoje barki zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby sądu. Po zrealizowaniu inwestycji będzie zarządzać budynkiem przez  dwadzieścia lat. Jako  partner prywatny od Skarbu Państwa będzie otrzymywać tak zwaną opłatę za dostępność. Po zakończeniu tego okresu, nieruchomość wraz z budynkiem sądowym, zostanie przekazana do dyspozycji trwałemu zarządcy, czyli Sądowi Okręgowemu.

Całkowita wartość projektu opiewa na około 125 636 000 złotych (brutto). W tej kwocie mieści się wykonanie projektu, budowa gmachu, a także jego utrzymanie i zarządzanie przez najbliższe 20 lat.

IM., Fot. IM

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu




Beton, szkło, stal i innowacyjne rozwiązania – tak prezentuje się wnętrze budynuku nowego Sądu Rejonowego przy ul. Juliana Smolika 1 w Nowym Sączu.






Dziękujemy za przesłanie błędu