Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
27/08/2016 - 11:35

Linia Podłęże-Piekiełko: Trwają konsultacje społeczne

Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku został skierowany do konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 2 września.

Projekt budowy linii Podłęże - Piekiełko, która skróci dojazd do Krakowa znalazła się na podstawowej liście inwestycji zaktualizowanego Krajowego Programu Kolejowego.

Cieszy umieszczenie na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Martwi natomiast umieszczenie budowy nowej linii kolejowej  Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna na liście rezerwowej, co rodzi poważne ryzyko oddalenia jej realizacji w czasie. Tylko łączna realizacja obu etapów inwestycji pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt zwiększenia dostępności kolejowej Małopolski Południowej, a co za tym idzie Sądecczyzny i Nowego Sącza. Ostateczna redakcja tego dokumentu zadecyduje o przyszłych losach tej inwestycji, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do przekazywania opinii, stanowisk, uwag i sugestii do projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku – powiedział Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Konsultacje mają charakter otwarty i potrwają do 2 września 2016 r. Formularz do zgłaszania uwag oraz projekt dokumentu zamieszczony został w wersji elektronicznej na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w Biuletynie Informacji Publicznej.

***

Inwestycja   planowana jest na trzy etapy. Pierwszy etap to wykup gruntów. Koszt, 340 milionów, Drugi to modernizacja linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz -koszt 3 miliardy, trzeci etap to budowa linii Podłęże-Piekiełko, koszt, 3,5 miliarda. 

Sama budowa liczącej 60 kilometrów linii Podłęże - Piekiełko może potrwać trzy lata. Inwestycja pozwoliłaby na skrócenie dojazdu z Krakowa do Nowego Sącza do mniej niż jednej godziny, a do Zakopanego - do niespełna dwóch godzin.

(KB)

źródło: UM Nowy Sącz

fot. arch







Dziękujemy za przesłanie błędu