Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
01/02/2015 - 08:00

Kto wybuduje Sąd Rejonowy w Nowym Sączu? Ofertę złożyło pięć firm

Pięć firm jest zainteresowanych budową na własny koszt nowej siedziby Sądu Rejonowego przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Sączu. Wykonawca zostanie wyłoniony najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
Obiekt zostanie wzniesiony w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że, zgodnie z systemem DBFOT (Desing-Build-Finance-Operate-Transfer) – partner prywatny musi zaprojektować i wybudować obiekt z własnych pieniędzy, a potem nim zarządzać. Sąd Okręgowy, jako podmiot publiczny ma wnieść do tej inwestycji pozyskaną w czerwcu 2008 roku działkę przy ul. Grunwaldzkiej o powierzchni 8 115 m. kw, na, której stanie nowa siedziba sądu rejonowego. Teren ten, będący własnością Skarbu Państwa pozostający w trwałym zarządzie sądu, ma być przekazany inwestorowi prywatnemu na czas obowiązywania umowy.

Jest to, co warto zaznaczyć, projekt pilotażowy, po raz pierwszy realizowany w takiej formule, z udziałem jednostki Skarbu Państwa.

Budową nowego lokum dla Sądu Rejonowego w Nowym Sączu zainteresowanych jest pięć firm, których oferty zostały dopuszczone przez komisję przetargową. Najtańsza oferta opiewa na ponad 122 mln złotych (brutto), a najdroższa – na ponad 176 mln (brutto). Wśród zakwalifikowanych oferentów znalazły się duże konsorcja z Warszawy, Krakowa i Sopotu.

- Sąd Okręgowy w Nowym Sączu na realizację tego zadania planuje przeznaczyć ponad 136 milionów złotych –
mówi Józef Kiełbasa, dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. – Zadanie to, w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która zostanie zawarta z wyłonionym wykonawcą będzie obejmować wykonanie projektu nowej sądowej siedziby, jej budowę ze środków własnych partnera prywatnego (jest to tzw. etap inwestycyjny) oraz utrzymanie i zarządzanie obiektem przez 20 lat.

Ponadto, co warto podkreślić, każdy z tych wykonawców przejął na siebie dodatkowe cztery ryzyka związane z realizacją umowy PPP. Partner prywatny będzie pokrywał koszty zużycia energii potrzebnej do działania klimatyzacji, skróci do 12 godzin czas usunięcia awarii powodującej brak całkowitej lub częściowej dostępności obiektu. Będzie też ponosił ryzyko wykonania robót budowlanych bez względu na zaistniałe warunki atmosferyczne, a ich wystąpienie nie będzie zdarzeniem nadzwyczajnym. Będzie też musiał zatroszczyć się o to, aby w nowym budynku sądu działał bufet dla pracowników sądu i przychodzących tam petentów przez cały okres trwania umowy PPP.

- Dążymy do tego, aby po oddaniu tego obiektu do użytku, sąd stanowił prawo i wykonywał te czynności, do których został powołany, a nie zajmował się utrzymaniem obiektu, jego ochroną, czy też sprawami porządkowymi – zaznacza nasz rozmówca. – Wszyscy zakwalifikowani oferenci zdecydowali, że zrealizują tę inwestycję (projektowanie i budowę) w ciągu 33 miesięcy (2 lata i 9 miesięcy).

Wykonawca, który będzie budował nową siedzibę sądu powinien został wyłoniony już w przyszłym tygodniu. Zgodnie z procedurą przetargową pozostali oferenci będą mieli dziesięć dni, aby ewentualnie odwołać się od decyzji komisji przetargowej. Jeśli takich odwołań nie będzie, wówczas podpisanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym na realizację tego zadania nastąpi najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca, najdalej - w marcu.

- Po podpisaniu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym Sąd Okręgowy w Nowym Sączu przekaże partnerowi prywatnemu nieruchomość w formie umowy użyczenia na 24 lata – precyzuje dyrektor Kiełbasa. – Na taki krok posiadamy zgodę ministra sprawiedliwości i prezydenta Nowego Sącza. Okres umowy będzie obejmował czas projektowania i budowy, a później 20 lat utrzymania i zarządzania. Przez ten czas działka wraz z budynkiem będzie nadal własnością Skarbu Państwa. Sąd Okręgowy, jako podmiot publiczny będzie płacił partnerowi prywatnemu tzw. opłatę za dostępność. Po tym czasie partner prywatny zwróci nieruchomość wraz z obiektem Sądowi Okręgowemu w Nowym Sączu.

Po zrealizowaniu tej inwestycji dotychczasowe budynki zajmowane przez Sąd Rejonowy w Nowym Sączu m.in. przy ul. Strzeleckiej zostaną zagospodarowane przez sąd okręgowy.

- Ta inwestycja rozwiąże sytuację lokalową sądów funkcjonujących na terenie miasta – uważa Kiełbasa. – Z budynku przy ul. Pijarskiej zostaną przeniesione Wydział Ksiąg Wieczystych, Wydział I Cywilny oraz administracja sądu rejonowego, zostaną opuszczone wynajmowane budynki przy ul. Strzeleckiej i Mickiewicza.

Nowa siedziba SR ma powstać w południowej części miasta, przy drodze wylotowej do Starego Sącza, nieopodal nowej siedziby Komendy Policji oraz Wyższej Szkoły Biznesu.
Przy budynku znajdą się parkingi: zewnętrzny i podziemny na około 120 miejsc. Jest to o tyle istotne, że obecnie przy siedzibach Sądu Rejonowego i Okręgowego z miejscami parkingowymi jest niestety krucho.

Warto wspomnieć, że do tej pory w Polsce nie wznoszono budynków sądowych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nowy Sącz będzie, zatem pierwszym miastem, w którym taka inwestycja będzie realizowana. W formule publiczno-prywatnej został wybudowany na przykład kompleks budynków sądowych w Irlandii, czy budynków sądowych w Kanadzie.

Przy optymistycznym scenariuszu budynek SR w Nowym Sączu powinien być oddany do użytku w czwartym kwartale 2018 roku.

Warto wiedzieć:

Oferty budowy siedziby SR złożyły:

Hochtief PPP Inwestycje Polskie Sp. z o.o. (Warszawa) – 138 782 232,00 złotych (brutto).
Warbud – Infrastruktura Sp.z o.o. (Warszawa) – 122 940 429,60 złotych (brutto).
WHD Sp. z o.o. (Sopot) – 149 448 362,40 złotych (brutto).
Aldesa Development Sp. z o.o. (Warszawa) – 176 990 543,32 złotych (brutto).
Mota-Engil Central Europe PPP 2 Sp. z o.o. (Kraków) – 164 295 468,00 złotych (brutto).


Powierzchnia całkowita nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu – ok. 11.200 m. kw.

Kubatura – około 39 tys. m. sześc.

(MIGA)

Fot. (MIGA) i materiały Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Wstępna koncepcja budynku SR, stworzona dla potrzeb Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. – Opracował specjalista ds. inwestycji i remontów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu mgr inż. arch. Stanisław Górski.







Dziękujemy za przesłanie błędu