Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
16/04/2019 - 12:35

Krynica: co dalej z komunikacją uzdrowiska. Busy gminne czy prywatne?

Czy komunikacja uzdrowiskowa pozostanie bezpłatna dla emerytów? Do 15 czerwca burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba zachęca wszystkich zainteresowanych do składania wniosków, uwag i wskazówek na temat kształtu jej dalszego funkcjonowania w mieście.

Komunikacja uzdrowiskowa w Krynicy-Zdroju ruszyła w marcu 2014 roku. Wówczas do dyspozycji podróżni mieli jednego, sześcioletniego busa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Początkowo emeryci, renciści, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz niepełnosprawni płacili za bilet 1,5 zł.  Nieco później wprowadzono darmowe przejazdy - dla emerytów powyżej 60. roku życia, rencistów i dzieci (do 4 lat).

Najpierw bus kursował na sześciu trasach, łącząc między innymi Czarny Potok i Słotwiny z centrum Krynicy. Z czasem wprowadzono nowe trasy, w tym do Czyrnej i Muszynki, Tylicza.

Ważnym założeniem uruchomienia komunikacji uzdrowiskowej było między innymi to, aby kursy przejeżdżały obok ośrodka zdrowia na Czarnym Potoku, gdzie wcześniej żadne autobusy nie jeździły.

Obecnie gminny przewoźnik ma trzy auta, w tym dwa wynajmowane od prywatnego przedsiębiorcy.

- Kwota utrzymania komunikacji  uzdrowiskowej w obecnym kształcie oscyluje wokół 400 tysięcy złotych - mówi burmistrz Piotr Ryba. - Przeprowadziłem wstępne rozmowy z prywatnymi przewoźnikami, czy za niższą cenę mogliby świadczyć te same usługi z utrzymaniem darmowych przejazdów dla emerytów.

Według burmistrza Ryby możliwe do rozpatrzenia są dwa warianty, które rozwiązałyby problem komunikacji uzdrowiskowej. Pierwszy to taki, że prywatny przewoźnik przejmie komunikację uzdrowiskową i utrzyma darmowe przejazdy dla emerytów. 

Drugie rozwiązanie zakłada zakupienie przez gminę większej liczby busów i rozwinięcie sieci połączeń, przy wprowadzeniu opłaty dla emerytów za 1 złotych.

- Rozbudowując ilość połączeń, wzrośnie zainteresowanie  komunikacją, co przełoży się na większą sprzedaż biletów, a to poprawi rentowność przedsięwzięcia - dodaje włodarz uzdrowiska, zachęcając jednocześnie do składania, w terminie do 15 czerwca wniosków, uwag i wskazówek osób zainteresowanych dalszym funkcjonowaniem komunikacji uzdrowiskowej.

Już w 2014 roku mówiono, że najprawdopodobniej będzie konieczne kupienie przynajmniej jeszcze jednego busa.  W ubiegłym roku, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 największe poparcie zyskało zadanie „Zakup pojazdu na potrzeby rozwoju Komunikacji Uzdrowiskowej, na które kryniczanie oddali 479 głosów. Przeznaczonych zostało na ten cel  260 tysięcy złotych.  

(MK) fot. aut.

Zródło: własne, UM Krynicy-Zdroju







Dziękujemy za przesłanie błędu