Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/03/2018 - 09:05

Koszmar? 50 lat firmy muszą trzymać akta pracownicze

To już koniec z piętrzącymi się stertami papierów i koniecznością przechowywania przez firmy akt pracowniczych przez 50 lat! Od przyszłego roku zmienią się przepisy. Dla wszystkich nowo zatrudnionych osób czas archiwizowania dokumentów skróci się do dekady. Ale nie ma tak dobrze. Rozszerzy się zakres danych jakie pracodawcy będą musieli przekazywać do ZUS-u za swoich pracowników i zleceniobiorców.

Skróceniu może ulec także okres przechowywania dokumentacji pracowniczej powstałej w latach 1 stycznia 1999 r – 31 grudnia 2018 r., pod warunkiem, że pracodawca przekaże do ZUS oświadczenie o zamiarze złożenia raportu informacyjnego za osoby po raz pierwszy zgłoszone do ubezpieczeń w tym czasie, a także przekaże raport informacyjny, który będzie zawierał wszystkie niezbędne dane.

- Od rozliczenia za styczeń 2019 r. płatnicy składek na bieżąco będą zobowiązani do przekazywania do ZUS w miesięcznych raportach imiennych dodatkowych danych dotyczących kwoty przychodu wypłacanego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj też Docisną śrubę pracownikom Biedronki i... Inspekcji Pracy

Dodatkowo w dokumencie wyrejestrowującym z ubezpieczenia (ZUS ZWUA) od stycznia 2019 r., pracodawcy będą podawali dodatkowe dane dotyczące rozwiązania/wygaśnięcia stosunku pracy np. datę oraz tryb rozwiązania stosunku pracy, stronę z inicjatywy której nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Szerszy zakres informacji przekazywanych przez pracodawców do ZUS, pozwoli na zabezpieczenie wszelkich praw nabytych pracowników, dotyczących świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już przygotowania do elektronizacji akt pracowniczych. Właśnie ogłoszony został przetarg na modyfikację systemu Informatycznego pod kątem możliwości gromadzenia danych z akt pracowniczych.

- Chcemy rozstrzygnąć ten przetarg jeszcze przed wakacjami, tak by wykonawca miał pełne
6 miesięcy na przygotowanie naszego systemu informatycznego do pełnej elektronizacji dokumentacji pracowniczej – deklaruje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj też Idzie boom na ludzi po pięćdziesiątce na lokalnym rynku pracy 

, Polska z obowiązkiem przechowywania papierowych akt przez 50 lat jest niechlubnym rekordzistą. Nigdzie indziej na świecie nie ma takich przepisów. We Francji firmy są zobowiązane do trzymania dokumentów tylko przez 5 lat, w Kandzie przez 3, a w odległym Singapurze tylko przez dwa lata.

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu