Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
30/04/2016 - 07:00

Kolej zapoluje na kierowców na przejazdach kolejowych

Długi majowy weekend to czas wzmożonych wyjazdów. Na bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać nie tylko policjanci, ale także Służba Ochrony Kolei, która dodatkowym nadzorem obejmie przejazdy kolejowo-drogowe.

- Dodatkowe wsparcie zapewnią mobilne centra monitoringu, za pomocą których SOK będzie na bieżąco kontrolowała to, co dzieje się na przejazdach. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapowiadają zero tolerancji dla tych, którzy w rażący sposób będą łamać przepisy i narażać pasażerów, pieszych i kierowców na niebezpieczeństwo – powiedział Paweł Boczek, zastępca komendanta głównego SOK.

Z kolejowych statystyk wynika, że tylko w pierwszym kwartale tego roku doszło do trzydziestu ośmiu wypadków i kolizji, w których zginęło jedenaście osób a trzy zostały ciężko ranne. Do jednego z tych tragicznych zdarzeń doszło z końcem lutego na przejeździe kolejowym przy ul. Grunwaldzkiej w Muszynie, w którym poważnie ranni zostali kierujący Volkswagenem dziewiętnastolatek i jego jedenastoletni brat.  

- Każdy kierowca powinien pamiętać, że na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia skrzyżowania toru i drogi – znakami, sygnalizacją świetlną lub rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić czy przejazd jest bezpieczny. Gdy brakuje rozsądku, zaczyna się roztargnienie i ryzyko, które prowadzi do tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych  – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dziewięćdziesiąt osiem  na sto wypadków i kolizji powstaje z winy kierujących, którzy nie dostrzegają potrzeby zatrzymywania się przed przejazdem, bądź lekceważą przepisy i zasady, dotyczące wszystkich użytkowników drogi. Każdy przejazd kolejowo-drogowy jest odpowiednio zabezpieczony. Znaki ustawione przed przejazdem dokładnie informują kierowcę o tym, do jakiego miejsca się zbliża i nakazują odpowiednie zachowanie. Dodatkowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa czy rogatki, nie zwalniają kierowcy z obowiązku zachowania zgodnego z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

(ami)

Fot:PKP, Artur Królikowski (Muszyna w Necie)







Dziękujemy za przesłanie błędu