Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/06/2018 - 06:00

To już pewne. Poluzują ZUS-owską pętlę na szyi małego przedsiębiorcy

- To po prostu nienormalne, żeby każdy, kto prowadzi firmę, niezależnie od tego czy bieduje i zarabia 1 tysiąc złotych, czy też świetnie prosperuje i wyciąga 200 tys. ma stałą składkę na ZUS - od lat skarżą się mali przedsiębiorcy. Teraz to blisko 1200 zł. Płacić trzeba nawet wtedy, kiedy biznes przynosi straty. Czy to już koniec tego kuriozum? Rząd przyjął projekt ustawy o tzw. małym ZUS.

Od nowego roku firmy  z niskimi przychodami będą płacić niższy ZUS. Rząd przyjął projekt ustawy, który przyniesie obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne tym przedsiębiorcom,  którzy wykonują działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Przeczytaj też Poszła w psi biznes i dobrze jej poszło

Od lat przedsiębiorcy skarżą się na kuriozalną sytuację. Teraz każdy, kto prowadzi firmę, niezależnie od tego czy bieduje i zarabia  1 tysiąc złotych, czy  też świetnie prosperuje i wyciąga  200 tys. musi wpłacać co miesiąc  do ZUS 1200 złotych. Nawet wtedy, kiedy biznes przynosi straty.

Zasada: mała firma - mały ZUS, wejdzie w życie od nowego roku.  Obejmie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody w 2018 roku nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł. Mikro i małe firmy po zmianie prawa mają miesięcznie płacić ok. 660 złotych.

Czytaj też Mieszkańcy sądeckich blokowisk przejmą spółdzielcze grunty?

Według resortu przedsiębiorczości i technologii, nowe przepisy przyniosą oszczędności firmom, które dzięki temu poprawią swoją rentowność i zyskają lepsze perspektywy rozwoju. Mały ZUS ma też przyczynić się do ograniczenia szarej strefy.

Szacujemy, że ze zmian skorzysta ok. 200 tys. działających przedsiębiorców, a co najmniej drugie tyle może wyjść z szarej strefy. Możemy zatem mówić o setkach tysięcy osób, dla których mały ZUS będzie realną i odczuwalną ulgą – podkreślała w ministerialnym komunikacie szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Ze statystyk wynika, że w Polsce z jednoosobowej działalności gospodarczej,  łącznie z rodzinami, żyje 4 mln osób.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu