Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
30/10/2018 - 14:10

Jutro Światowy Dzień Oszczędzania... ile masz na czarną godzinę?

Światowy Dzień Oszczędzania został ustanowiony w 1924 roku przez... no jasne - przedstawicieli banków europejskich, którzy chcieli promować idęę oszczędzania i tym samym zarabiać na lokatach. Dziś, aż 69 proc. Polaków ma oszczędności!

31 października to Światowy Dzień Oszczędzania. W tym roku obchodzony będzie po raz 94.

Zobacz także: Jak sądecki ZUS odciął emeryta od skarpety i listonosza

 Z badań Finansowego Barometru ING wynika, że w 2017 roku aż 69 proc. Polaków deklarowało, że oszczędza i ma zgromadzone środki na czarną godzinę. Jest to ogromny, bo aż 20 proc. skok w porównaniu z rokiem 2016. Na taki stan rzeczy ma wpływ wzrost zamożności gospodarstw domowych oraz wypłacane świadczenie 500 plus, ponieważ duża cześć rodziców deklaruje, że środki uzyskane w ten sposób odkłada na przyszłe koszty edukacji swoich dzieci.

Analitycy finansowi radzą, aby mieć zgromadzone środki w wysokości, co najmniej trzykrotności pensji. Ważne, żeby te pieniądze nie miały jakiegoś konkretnego przeznaczenia, nie były zbierane np. na wakacje czy remont, ale znajdowały się na stałe w banku lub przysłowiowej skarpecie, jako zabezpieczenie nieprzewidzianych wydatków.

Według raportu 11 proc. Polaków ma odłożone mniej niż jedną pensje, 31 proc. ma odłożone od 1-3 swoich pensji, 21 proc. ma na koncie od 4 do 6 wypłat, 18 proc. ludności naszego kraju ma do 12 pensji, a 19 proc. Polaków ma zgromadzone środki w wysokości rocznych dochodów lub większe.

Stan oszczędności Polaków jest na zadowalającym poziomie. Największą jednak bolączką jest to, że Polacy mało lub wcale nie oszczędzają na emeryturę w tej kwestii zdając się całkowicie na państwo.

(KS) Źródło:Finansowy Barometr ING







Dziękujemy za przesłanie błędu